1150x200-tiken-1123131_9RDMimFNOEHPEMC.png

Timrå IK - Örebro HK 2023-01-19

« · 2449428 · » Till forumet


Sv: Timrå IK - Örebro HK 2023-01-19
297: Röstar ett rungande nej på den. Att se EP göra succé hos en konkurrent för att vi saknade tålamod skulle nog ge många rätt i sin rätt orationella strävan i att få Kapanen sparkad. Han är inte bra nu, men har hans säsong varit katastrof? Han kommer säkert landa strax under 20 pytts och det är väl rätt ok i ett lag som gör sin etableringssäsong i SHL med en drös nya spelare.

Givetvis sög denna förlust otroligt mycket röv. Laget är mentalt nedsatta, det märks i period 2 och 3, med betoning på 3. Att detta var ett steg i rätt riktning gör ont att säga nu, då man är riktigt frustrerad. Men vi kommer inte ifrån det faktum att vi bara har oss själva att beskylla. Det tror jag är lättare att jobba runt än matcherna mot SAIK och Rögle där det kändes som Rangers mötte Brödernaväsby.

Avslutar med att citera den gode Pinacee ”En viss acceptans för faktumet att det tar tid att etablera sig avsaknas. Vi är och vill inte bli ÖFK.”
Låst ämne

Sv: Timrå IK - Örebro HK 2023-01-19
Sputnik: fattar inte riktigt att Halloran blir bänkad fpr de minsta men Lundin, Svensson, Pettersson som är döda maskar får spela :) halva laget borde bänkas.
Låst ämne

Sv: Timrå IK - Örebro HK 2023-01-19
297: Alvarez 140k, Halloran förmodat uppåt 140k+ med dollarns värde, Andersson 120k eller liknande va? Nog lär det gå att få ut mer där till nästa säsong.
Låst ämne

Sv: Timrå IK - Örebro HK 2023-01-19
297: Dålig defensiv? Vi har väl haft en hyfsad defensiv ändå. Även denna match så fick vi ju beröm hur vi höll Örebro på utsidan. Problemet är det egna spelet när vi får puck och hur vi skapar tryck på motståndarlaget. Vi har även för långsamma backar i tanke och handling. De funkar defensivt men när de väl får pucken går det för långsamt.
Låst ämne

Sv: Timrå IK - Örebro HK 2023-01-19
didrik är fysisk
stenqvist är: ???#€%^&* typ inget
Låst ämne

Sv: Timrå IK - Örebro HK 2023-01-19
Andersson: Gallo är hemma i LHC. Skulle vi kunna erbjuda en större roll åt honom än vad han har nu? Nej. Den kan vi glömma.
Låst ämne

Sv: Timrå IK - Örebro HK 2023-01-19
Sputnik: Halloran kan man också skeppa. Tycker man behöver få en helt ny identitet i Timrå, det som varit vårt signum finns inte. Vi har en dålig defensiv och alldeles för bekväma poängspelare. Man ser inte elden i ögonen på någon spelare. I förlängningen tror jag dock att vi måste få lös pengar. Kapanen har förlängt med dussinspelare (förutom Lyytinen) så kvar är bara stjärnvärvningarna inför nästa säsong. Minst två på backen och sen en pålitlig poängspelare för andralinan. Kan inte se hur vi ska få lös dom pengarna utan att offra en helig ko och just nu är den kon endera Wedin eller EP.
Låst ämne

Sv: Timrå IK - Örebro HK 2023-01-19
Sputnik: Men som det ser ut nu så borde Halloran spela öven om jag tycker han är begränsad. Idag hade han kunnat riva upp lite sår med sitt snabba omställningsspel tror jag.

Men med tanke på att han bänkas kan jag inte se nått annat än att han är på glid bort.
Låst ämne

Sv: Timrå IK - Örebro HK 2023-01-19
Sputnik: Får vi in rätt spelare nästa säsong kan det bli väldigt bra. Då kan man sära på Dahlén och EP och breda ut spetsen på ett annat sätt. Både framåt och bakåt. Hoppas SCA och andra sponsorer är redo är kliva in hårdare 23/24. Då kan vi på allvar börja etablera oss.

Sen är det inte alltid det bästa att få hem hemvändare. Klubbar tackar ju aldrig nej när dom vill komma hem såklart, MEN, det är inte alltid det är dom spelartyperna man behöver, skulle Lodin och Hållander vara stöpta i samma form som Dahlén och EP så hade jag inte velat ha dom, men nu är båda snabb på rören och rätt tunga, Lodin kan bryta mönster och vara en nagel i ögat och Hållander som spelar rakt och har ett hyfsat skott. Så just dom två hade faktiskt varit rätt spelartyper att få in. Att HV fick hem exempelvis Tedenby var nog inte vad dom behövde dock. Verkar ha haft en usel säsong. Så det är inte alltid bra att få hem gamla lirare.
Låst ämne

Sv: Timrå IK - Örebro HK 2023-01-19
OlliJanne: Ja, Rattie känns som en spelare vi hade behövr istället för Pettersson. Hoppas att det vänder for Pettersson. Vi behöver spelare som kan göra mål
Låst ämne

Sv: Timrå IK - Örebro HK 2023-01-19
Vi vinner knappt några närkamper.
ledande spelare Totalt osynliga
Bajskorv är ordet 💩
Låst ämne

Sv: Timrå IK - Örebro HK 2023-01-19
Andersson: Eller varför inte prova Persson eller Heikkinen från Mora(om de nu inte går upp till SHL dvs)? Tror inte de presterar sämre än vissa av våra forwards vi har nu. Båda två kan gå rakt på mål och dras inte för att det smäller lite. Vi saknar forwards som vågar gå på mål
Låst ämne

Sv: Timrå IK - Örebro HK 2023-01-19
Andersson: Gallo vill spela i Cluben.
Låst ämne

Sv: Timrå IK - Örebro HK 2023-01-19
Modano: ja samtidigt gör fd Timrå spelare som Rattie, Gallo och Törnqvist alla mål för LHC ikväll. I ärlighetens namn var väl både Gallo och Törnqvist LHC produkter innan de kom till oss men jag hade gärna sett dem i Timrå dressen igen. Och ska man vara efterklok så måste man ju leka med tanken på att vi kanske borde ha skapat ekonomiskt utrymme för att behålla Rattie.
Låst ämne

Sv: Timrå IK - Örebro HK 2023-01-19
Tips till nästa säsong : Gallo . Väger 92 kg , rivig och gå-på-mål speltyp , och har just nu fler mål än EP , till en förmodat , något lägre lön
Låst ämne

Sv: Timrå IK - Örebro HK 2023-01-19
Karlsson74: Det var kul att se Didde tillbaka. Han har inte världens bästa puckbehandling men han spelar med hjärta och instinkt. De andra backarna ser lite handlingsförlamade ut i egen zon, det går för långsamt så när Örebro ligger på blir det panik(förutom i första perioden där vi löser det bra). Eronen tycker jag dock gjorde en av hans bättre matcher på senare tid.
Låst ämne

Sv: Timrå IK - Örebro HK 2023-01-19
297: Jag skulle inte säga emot, känslan är nog mer åt att Halloran lär ryka på nån Kapanen rockad innan deadline.
Låst ämne

Sv: Timrå IK - Örebro HK 2023-01-19
pingvin: Godkänt? Den som är minst dålig menar du?
Låst ämne

Sv: Timrå IK - Örebro HK 2023-01-19
Sputnik: kanske ett långskott men kan man inte försöka överlåta EP’s kontrakt till något av topplagen som går för final/SM-guld? Dom har pengarna och har råd att prova honom i en tredjelina. Får han en nytändning så kan det bli värdefullt. Hans plats i Timrå kan vi lika gärna sätta boyce på. Vi skulle frigöra en stor slant till värvning nästa säsong. Nu lär det aldrig hända eftersom han har sånt långt kontrakt med oss.
Låst ämne

Sv: Timrå IK - Örebro HK 2023-01-19
bar mofftak: Tillbaka med 1a kedjan Dahlen -Lander - Pettersson och kör den resten av säsongen. Allt annat vore tjänstefel. Det går inte att hatta pp så här

Räkna med att Ante har stort huvudbry nu
Låst ämne

Sv: Timrå IK - Örebro HK 2023-01-19
kaofl: Nejdå.. Backarna framförallt deras uppträdande på is håller väldigt låg shl klass för tillfället..
Sen är våra sk stjärnforwards inte heller så mycket att hänga i granen.. De får väldigt lite uträttat...
Låst ämne

Sv: Timrå IK - Örebro HK 2023-01-19
OlliJanne: Tyvärr ser det ut så när våra bärande spelare förutom Lander är små rädda mjuka ii närkamper mm. Bytter gärna bort Pettersson Dahlen mot spelare som ger ALLT och inte vara rädd om läppstiftet handväska mm 🤣💯🇨🇦🇱🇷
Låst ämne

Sv: Timrå IK - Örebro HK 2023-01-19
7043: Ja och med facit i hand så hade vi nog bara råd med en av Dahlén och Emil.P denna säsong med tanke på vad man får ut där.

Dahlén alla dar i veckan givetvis, men det är ett sänke just nu med så dyra kontrakt och att de inte är mer dominanta i spelet överlag.

Men å andra sidan, kolla Luleå som bräcker vår spelarbudget och lyckas med konsten att inte ha en forward med spetsegenskaper knappt, Ok Brännström är väl inte fy skam men annars är det ett haveri sett till förväntningar som klubb.
Låst ämne

Sv: Timrå IK - Örebro HK 2023-01-19
Labban: Dessa ständiga jävla uppehåll mellan lördag/söndag och Torsdag är #W%E¤E%
Låst ämne

Sv: Timrå IK - Örebro HK 2023-01-19
Den enda hemvändaren som får godkänt hittills är : ANTON LANDER!
Låst ämne

Sv: Timrå IK - Örebro HK 2023-01-19
kaofl: Nej du är inte den enda. Faktiskt häpnadsväckande att se hur en spelare kan falla så pass mycket bara över en å samma säsong.
Låst ämne

Sv: Timrå IK - Örebro HK 2023-01-19
Ok när man sansar sig lite så och reflekterar så är kanske det viktigaste just nu för laget är att få spela många matcher. Vi har även flera nya spelare och nya konstellationer i kedjorna. Är så less på Karjala cup, Julledighet, CHL och fan och hans moster heter

Let's go. Förr eller senare vänder trenden och då blir det kul igen att kolla. Dagens förlust var inte snygg, men snart har man provat på alla sätt att förlora, tänker jag.
Låst ämne

Sv: Timrå IK - Örebro HK 2023-01-19
7043: lycka till.
Låst ämne

Sv: Timrå IK - Örebro HK 2023-01-19
OlliJanne: du menar då vi inte hade två nyckelbackar på skadelistan, inte hade börjat köra dubbla skift på spelare som Svensson, inte hade Wedin långtidsskadad osv.?

Det är inte en dålig trend vi är inne i, det är ett handikapp vi fått på grund av att laget är felbyggt. Det är ett jävligt logiskt handikapp också när man måste spela en sån stor del av säsongen med så kort om folk.
Låst ämne

Sv: Timrå IK - Örebro HK 2023-01-19
OlliJanne: En överprestation kan mycket väl varit en sanning. Tror vi glömmer hur många poäng Johansson räddade åt oss i början av serien.
Låst ämne

Sv: Timrå IK - Örebro HK 2023-01-19
7043: blir jobbigt med nuvarande trend men förr eller senare måste vi väl för i helvete komma ur denna svacka? Alla de poäng vi skrapade ihop i Oktober, November och December kan väl inte bara vara en slump och överpresentation?
Låst ämne

Sv: Timrå IK - Örebro HK 2023-01-19
9386: Istället för att bara vara otrevlig, spy galla, komma med helt konstruktivlösa påhopp på spelare och ledare, kan du inte besöka länken nedan och leka med likasinnade?
Låst ämne

Sv: Timrå IK - Örebro HK 2023-01-19
Dexter : Hörde du att Björn Hellqvist vill införa coaches challenge i SHL men även på offsider? Fan hade ni haft det då det begav sig så hade ni aldrig åkt ut, tänk vad komiskt att just Hellqvist sa det? Det var kul sagt av honom. Alltså eftersom ni åkte ut på ett offsidemål menar jag. Mot leksand.
Låst ämne

Sv: Timrå IK - Örebro HK 2023-01-19
Bara jag som ledsnat på att se Stenquist på isen bland backarna? Den karln står inte högt i kurs hos mig och är nog säsongens sämsta back rakt igenom. Det är ju även han som lägger en totalt onödig icing där sedan 2-2 målet blir efter den tekningen.
Låst ämne

Sv: Timrå IK - Örebro HK 2023-01-19
9908: men suck, är du helt jävla menlös .du fattar väl att man svarar första bästa i ren frustation. Spela inte dummare än du är.
Låst ämne

Sv: Timrå IK - Örebro HK 2023-01-19
Vi ä så jävlas överskattade!
17 matcher kvar å dä lukt kval!!!
IK70 pissa på oss på lörta!!
Fy fan!!!!
Låst ämne

Sv: Timrå IK - Örebro HK 2023-01-19
erathoo: Tråkigt om ni sumpar slutspelsplatsen. 2010 var ju senast ni fick lira om den stora pokalen. Till och med MoDo har tagit sig till fler slutspel sedan dess.
Låst ämne

Sv: Timrå IK - Örebro HK 2023-01-19
Sputnik: EP blir helt paralyserad när han får pucken och dagdrömmer flera sekunder så motståndarna mosar honom. Dahlén skapar mer, men denna match sköt han antingen rakt i magen från dålig vinkel eller utanför. Hanzl har svårt när det blir allt för tight och skulle behöva spela med någon som kan åka skridskor och skapa ytor typ Hartmann eller Walli.
Låst ämne

Sv: Timrå IK - Örebro HK 2023-01-19
roger_sundsvall: Vi bör landa på 63-64 poäng för att slippa kval.
Låst ämne

Sv: Timrå IK - Örebro HK 2023-01-19
Bee: Nu såg jag inte matchen mot Skellefteå men det jag tycker är förjävla märkligt är att vi har alla dom här miljonerna som vi lagt på löner till spelare som SKA vara tungan på vågen i varje match. Dahlén ska vara inne på poäng varje match. EP ska göra poäng i varje match. Det gör andra spelare i ligan med deras löner (i princip).

Säger inte att dom ska vinna alla matcher åt Timrå IK, onekligen kommer vi att förlora en hel del matcher med det lag vi har. Men dom ska fanimej snitta en poäng per match. Dahlén tampas i poängligan med Oskar Ståhl-lyrenäs och Johannesson i Brynäs. EP tampas med Oskar fucking Lang i leksand och Timashov. Till och med Lander har gått om EP.
Låst ämne

Sv: Timrå IK - Örebro HK 2023-01-19
Bee: Dahlén har ALLTID kunnat varit osynlig långa stunder dom år han varit här. Ska det komma som någon nyhet? Han är den spelartypen.
Låst ämne

Sv: Timrå IK - Örebro HK 2023-01-19
hur många poäng behövs
för o klara sig kvar???
prio 1. slippa kval
Låst ämne

Sv: Timrå IK - Örebro HK 2023-01-19
Surt jobbigt, men nu är det bara och försöka släppa pressen och spela hockey istället för att fokusera på tabell och förluster.
Orkar inte deppa ihop....
Låst ämne

Sv: Timrå IK - Örebro HK 2023-01-19
Verkar som spelet i femmorna satt sig såg hyfsad ut idag med prio på försvarsspel finns hopp om slutspel men att ha hv bakom sig prio 1
Låst ämne

Sv: Timrå IK - Örebro HK 2023-01-19
MEN VA FAAAAN
HÅLLER DOM PÅ MED??? 💩
Låst ämne

Sv: Timrå IK - Örebro HK 2023-01-19
297: Håller med. Även matcher när han producerar så är han ju också helt osynlig långa stunder, men det kan ju ursäktas lite om han inte sätter någon viktig puck.

När han inte gör mål så är det ju pengar i sjön då han inte tillför någonting till spelet i övrigt.
Låst ämne

Sv: Timrå IK - Örebro HK 2023-01-19
Sputnik: Dahlén och EP behöver nog en grovjobbare var för att lyckas. Tycker det är dags att man splittar dem nu, känns inte riktigt som kemin finns där.
Låst ämne

Sv: Timrå IK - Örebro HK 2023-01-19
297: Oskarshamn är nog glada att de möter oss. 3 lätta poäng på lördag och de går om oss i tabellen
Låst ämne

Sv: Timrå IK - Örebro HK 2023-01-19
Smokey: Jag tror det var Conny Strömberg som sa i en intervju i en periodpaus i någon HA match att det inte finns något som är så enkelt som för en tränare att snacka sönder en offensiv.

Jag undrar om det inte är det vi ser på isen nu.
Låst ämne

Sv: Timrå IK - Örebro HK 2023-01-19
Bee: ok, 10:a i poängligan. Med klart vikande trend. Tycker det är för dåligt för att vara en NHL-värvning som är en av seriens högst avlönade.
Låst ämne

« · 2449428 · »