1150x200-tiken-1123131_9RDMimFNOEHPEMC.png

Timrå IK

SHL · 594367 inlägg · 6213 ämnen

2866835 · »

Sidan uppdateras nu automatiskt med de nya inlägg som skrivs.


Sv: Silly Season 2025-26
Smörgåsen : Som jag skrev, lång stubintråd på den bomben och det skulle inte gått media förbi.

Sv: Silly Season 2025-26
Villervalla: Jag tror folk som förväntar sig någon bomb på backsidan kommer bli besvikna. Även en toppforward som många pratar om har jag svårt att se ska dyka upp. Ska till att sponsorerna kliver in och löser det isåfall, med tanke på att budgeten blir mer eller mindre oförändrad.

Sv: Silly Season 2025-26
OlliJanne: Vart f-n är bomben som någon släppt rykte om, dags att något kommer fram snart, lång stubintråd på den bomben. Nja, någon bomb blir det nog inte, då skulle ryktena vara ute i media redan.

Sv: Silly Season 2025-26
OlliJanne: så olika de där . tror tex skellefteå va rätt nöjda med jacob olofsson 2019. man vet aldrig riktigt hur nått blommar ut.

men nått som är svårt att prata bort är att värvningarna av tex eriksson o genborg är helt nytt för timrå. att beslutet landar på oss är en situation vi nog aldrig varit i innan. åt de positiva då

Sv: Silly Season 2025-26
Vill man få en liten fördjupning i alla nyförvärv (samt troligt kommande nyförvärv) så finns en ny Domustrapp i etern.

Sv: Silly Season 2025-26
OlliJanne: Apropå det så sitter man ju å väntar på nåt spelar släpp snart. Blir det Sundin, Freij eller Stadin tro? SAIK har ju spelat klart så Heikkinen skulle ju sitta rätt fint annars

Sv: Silly Season 2025-26
Gooode: Kan det vara så att de där talangerna vi/man vill ska plockas från HA/SHL ska vara av typen Albin Grewe, Viktor Eklund medan vi har fått Freij och Stadin
Dvs om inte vi hört talas om de där talangerna så blir vi såklart inte impade

Sv: Silly Season 2025-26
Det är inte längesedan det bombades i detta forum om att vi i Timrå aldrig lyckades plocka talanger från HA eller i övriga hockeysverige. men nu när vi väl gör det så är det också mycket orostecken. :) vilket jag köper.

Vi får nog förhålla oss till att vi aldrig kommer kunna köpa in flera från översta hyllan, inte med den ekonomin vi har just idag.

Jag gillar skarpt det som vi gör just nu, även om det kanske inte bär frukt nästa säsong så väljer ja på nått sätt att tänka längre än så :)

Sv: Silly Season 2025-26
FrOllik: Oliver Kapanen snittade ju en pinne per match sedan han kom tillbaka från Montreal. Bra så men nu släpper vi både Oliver och Kimmu och hoppas på Iilari istället. Huvudsaken vi har nån form av Kapanen i byggnaden.

Sv: Silly Season 2025-26
Charlie2: även freij o sundin ska väl in där. erixon tro ja vi har sett de sista av.
tror nog de kommer nån back till åt de mer stabilare hållet.

grejen med nästa säsong att de är väldigt ovisst hur allt slår ut. svårt att avfärda åt något håll.
levinsson
freij
sundin
genborg
eriksson
westfält

alla har en uppsida, men vissa är stora fråge tecken med. är väl egentligen så här timrå måste satsa, lovande, bang for buck potential. men ovissheten är såklart lite nervig

heikinen o harde är väl 2 vi borde va rätt trygg med va vi får iaf :-D

Sv: Silly Season 2025-26
Våran backsida
Tim Erixon
Simon Forsmark
Linus Nässén
Lukas Pilö
Didde
Skägget

Harde kommer väl adderas men här är jag orolig.

Sv: Silly Season 2025-26
Patrick Polly: Självklart, men jag tycker ändå man blev låst där. Vilket vart förödande i slutspelet.

Dahlén är en historia i sig och svårt att sätta utanför en kreativ kedja med tanke på hans egenskaper.

Jag hoppas Olli kan vara lite mer djärv och följa sin linje helt utan att bli osäker för yttre påverkan.

Sv: Silly Season 2025-26
Rip Kirby: Japp tror samma

Sv: Silly Season 2025-26
FrOllik: Ja vi gick till kvarten (om än med ett nödrop), Ollis första säsong. Jag tycker det är klart godkänt. Kommande säsong blir oerhört spännande att se om vi kommer fortsätta vara ett stabilt mitten lag på övre halvan, om vi kan än bättre eller om vi rent av får kvala. Olli fick ta över ett lag som mest förlitade sig på star power (Kapanen, Jonte, Hållander) kanske blir vi mer ett hårt arbetande lag kommande säsong?

Sv: Silly Season 2025-26
Jadu: Jag tror vi bara får glömma Oliver Kapanen. Nu hade kanske chansen ökat några procent med hans far som sportchef, men aldrig att Montreal släpper honom till en annan liga än t.ex AHL.

Sv: Silly Season 2025-26
Patrick Polly: Jag hoppas verkligen Kapanen spelar i Timrå nästa säsong men känns som VÄLDIGT liten chans.

Sv: Silly Season 2025-26
FrOllik: Tja man måste väl sätta det i en kontext till konkurrensen. Tycker du EP var mer stabil och levererade bättre över tid än Kapanen? Kapanen var den center som gjorde flest poäng på minst matcher, förvisso i en bättre miljö som du nämner, men 15 mål tycker jag inte man skojar bort.

Att man inte hittade helt rätt i formationerna kan jag hålla med om. Men det hängde kanske inte bara på Kapanen. Jokinen hade ju även en fäbless för att spela Dahlen i bästa möjliga konstellation, även när han inte var på topp/levererade. Exempelvis.

Sv: Silly Season 2025-26
OlliJanne: Jag håller med. Samtidigt hade Jokinen inte de möjligheterna i år med truppen som vi hade. Utanför våra 4 kedjor hade vi en spelare. Dvs om en forward var skadad eller var sjuk var alla övriga garanterad en plats. Det säger sig självt att det är svårt att rotera då...

Det blir också en oskön känsla av att "jag alltid har min plats oavsett" hos spelarna.

Jag tror detta kommer se annorlunda ut i år när det är uppenbart att man vill ha en större trupp. Konkurrens är bra!

Sv: Silly Season 2025-26
OlliJanne: hoppas man fortsätter nöta kedjan med wedda - ep - barre den kanske inte har samma högsta nivå som kedjan med fille men betydligt jämnare o "tyngre" . tror på kontinuitet där.
risk är väl att vi måste portionera ut dem för att få mer jämnhet över topp 3 men hoppas man hittar en lösning.

Sv: Silly Season 2025-26
Patrick Polly: Bra med olika åsikter, berikar. Men jag tycker att Kapanen inte presterade spelmässigt under perioder och han alltid var den som man byggde runt i första linan skapade problem med att hitta andra fungerande konstellationer i andra kedjor.

Känns lite som han var lovad att spela där pga av Montreal släppte han till slut.
Så upplevde jag det, han var absolut väldigt bra, men också den som tveklöst fick bäst förutsättningar och chanser.

Jag ser framemot ett lagbygge där jag tror att man kommer bygga mer jämt i år.

Jag var rätt avtrubbad efter uttåget i kvarten men tycker sättet man vill bygga laget på i år känns inspirerande.

Sv: Silly Season 2025-26
Patrick Polly: oavsett vilket så hoppas jag verkligen Jokinen håller sina ord om "man ska förtjäna sin plats", lite hårdare i år. Vi har fyra rätt jämna centrar sett till prestation under säsongen 24/25 (och att Eriksson bör ta kliv). Låt de tävla om det hela och sätt inte EP och Lander högst upp bara för att lönekuvertet säger det.

Sv: Silly Season 2025-26
FrOllik: Jag tycker att Kapanen förtjänade att vara förste center, jag tycker han över tid var den som levererade bäst och jämnast.

Jag vill påstå att Hållander och Wedin var grymma förra säsongen, Lander var inte uppe i nivå (påverkades säkert av situationen kring Ante). Jag tycker som sagt han presterade bättre i år!

Sv: Silly Season 2025-26
OlliJanne: Jag önskar att jag kunde hålla mig dig. Jag skulle säga att Lander gjorde en bättre säsong i år än ifjol. Att tro att han skulle göra ännu bättre ifrån sig kommande säsong är nog att vara optimistisk i överkant. Om han grejar att hålla platsen som 3e center ska vi nog vara nöjda.

Sv: Silly Season 2025-26
Patrick Polly: Lander lär väl vara den av hemvändarna som har minst lön. Han gick väl ner också för att det skulle gynna Timrå!

Jag tror både Landers och Pettersson påverkades av att Kapanen var ”given” förste center i år, vilket jag tyckte var fel och inte gick i linje med att man ska förtjäna sin speltid (och plats)

Lander var grym ifjol med Hållander och Wedin, han kanske inte kan bära en topp kedja offensivt själv men är väldigt bra som en balans.

Jag tror vi ser en ännu bättre Lander i år

Sv: Silly Season 2025-26
Patrick Polly: Nu ska jag vara ett sånt där peppigt FB mongo och säga att Lander har säkert bra hämmats av en skada och nästa säsong blir det åka av från hans sida, så håll i hatten gubbs.

Sv: Silly Season 2025-26
Bragd-Birger: Ja ni som har bra minne kommer kanske ihåg när jag tittade i kristallkulan inför denna säsong när jag sa att Lander kommer att börja som förste center men innan säsongen är slut kommer han vara 3e center. Det fick jag ju helt rätt i. I år kommer han troligen börja som 3:e center men jag håller inte för osannolikt att han är 4e center innan säsongen är slut.

Som BB säger så är det ett problem med det lönekuvert som Lander har.

Sv: Apropå nånting...
Rico01: är det inte så att han fortfarande har kontrakt med Timrå?

Sv: Apropå nånting...
Zoogin62: Det är kanske Kärpät som gäller nu och ligger närmast om han skulle behöva flytta tillbaka till Europa? Men vem vet...

Sv: Silly Season 2025-26
Zoogin62: Är inte Sylvegård ledig?

Sv: Apropå nånting...
0tto: jag kan ha fel, men jag tycker inte att OK är redo för NHL. Men han lär väl få härva i AHL ett eller ett par år, möjligen duger han sedan?
Det bästa vore om han spelade i TIK och växer på sig (vilket säkert är omöjligt)?

Sv: Silly Season 2025-26
OlliJanne: ja vi får leta nån med epitetet "ärkegris" på cv:et.

Sv: Apropå nånting...
Debut i Montreal för supertalangen Demidov inatt. 1 mål och 1 assist direkt samt runt 17 minuters istid. Kapanen nere i 4e och fick bara 7 minuters istid, lägsta noteringen sedan han åkte över. Hoppas inte att det är i en sån här roll dom ser honom framöver.
Uppladdat:

500x0-skarmbild-2025-04-15-071742.png


Sv: Silly Season 2025-26
JD: vi måste bli lite elakare för att klara slutspelshockeyn. I grundserien funkar det men känns alldeles för snällt i slutspelet. Vi skulle behöva en ärkegris

Sv: Silly Season 2025-26
sargad: Nåt jag saknade var nån som kunde stå framför målvakten och vara allmänt obekväm. Kapanen visade prov på det från början, men jag tyckte att man såg mindre och mindre och mindre av det all eftersom.

Sv: Silly Season 2025-26
OlliOlla: snabb genomgång så följer han skellefteå, Örebro med flera. Skulle tro att han har med alla lagen i sitt flöde tyvärr.

Sv: Silly Season 2025-26
JonteD: Hockeyabstinens på riktigt

Sv: Silly Season 2025-26
JonteD: Nä dä bli bar å håll sä tä drikkat ikväll 😔😔😔 Låt dä rinna lätt ikväll rabbuslingar 🥳🥳🥳
Halleluja 🙏🙏🙏

Sv: Silly Season 2025-26
Vargher85: Jag hoppas på ytterligare en back utöver Hardegård, och ytterligare en forward med potential utöver Heikkinen. Det behövs verkligen. Annars har vi enligt mig minimala chanser attgå långt nästa säsong. En bra back måste in punkt.

Sv: Silly Season 2025-26
Bragd-Birger: Angående backarna, problematiskt när det går för långsamt i tanke och på rör och vi blir fastlåst i egen zon, ja. Men vi var totalt sätt Ok i egen zon. Större problem anser jag att det var när vi fick snurr i offensiv zon och det skulle hända något kreativt från våra backar på blå med puck.
95% skott i täck eller dönare i sarg. Mycket sällan listiga skottpass för styrning och i stort sätt aldrig någon skicklig rörelse efter blå med flyt i skridskoåkning där man så att säga tar sig förbi skottäck. Något som t ex Thomson i Malmö var fördjäkla bra på.

Sv: Silly Season 2025-26
OlliOlla: Skriver på 2-årskontrakt 2030

Sv: Silly Season 2025-26
Adam Nordström, 15. Son till Peter Nordström. Har börjat följa Timrå IK på Instagram.

Sv: Silly Season 2025-26
JonteD: Ett hjärnsläpp!!! Ingen hockey ikväll!!!!🤣🤣😎

Sv: Silly Season 2025-26
Vargher85: Pilö såg lovande ut ett par matcher innan skadan, absolut. Han borde kunna höja sig jämfört med vad han presterade efter den.
Forsmark gick snarare bakåt. Möjligen avslöjade Jokinen-hockeyn hans brister (skridskoåkningen, oförmågan att spela snabbt och rakt) på ett övertydligt sätt. Att tänka sig honom i NHL känns nu helt orimligt.
Har svårt att se honom dramatiskt utveckla ovanstående brister till nästa säsong.

Centersidan är vad den är. Vi är ganska låsta med EP och Lander. EP har egentligen allt för att vara en kompetent förstecenter i den här ligan, förutom psyket. Han saknar liksom attack, och verkar tappa all tro på sig själv när det går lite tungt. Väldigt ojämn över tid.
Lander har gått från självklar förstecenter till, möjligen, fjärdecenter på två år. Inte alls optimalt, sett till hans status i gruppen och lönecheck.
Eriksson är hyperintressant. Kan ta rejäla kliv framåt och bli en faktor. Eller inte. Vägskälssäsong.
Westfält: Nubben signature. En spelare som hamnat i lite fel fack/fått för liten roll och som ska växa med annat förtroende och annan roll. Kan bli flipp, men trygg på så sätt att han som sämst kommer bli en kompetent tredjecenter med hög arbetsmoral.

Ovanstående, plus avsaknaden av Hållander, kan vi hantera. Om vi adresserar och löser vår stora akilleshäl från de senaste säsongerna: backspelet. Får vi upp spelskickligheten, snabbheten och rörligheten där kommer vi att kunna bli intensivare och rakare. Mindre känsliga för checkning i egen zon, flerdimensionellt anfallsspel, förmåga att skapa målchanser via ett framgångsrikt spelsystem snarare än via individuell skicklighet.

Det går inte att nog poängtera problematiken vår backsida inneburit under, i synnerhet, de senaste två åren när vi haft ett så "framtungt lag". Som någon annan skrev: när forwards ligger perfekt i uppspelsfasen har inte puckförande back börjat tänka på passet. Allt går för långsamt, är för enkelspårigt (och därmed lättläst), flytet drabbas.
Här ligger Timrås överlägset största utvecklingspotential. Vår (enda) svaga länk. Kommer vi bara upp i "ok för SHL" i spelskicklighetsnivå här, så...får Jokinen betydligt bättre verktyg att bygga ett helgjutet spelsystem med. Då klarar vi att gå ner i skicklighetsnivå på center-/forwardssidan och ändå höja prestationen.

Sv: Silly Season 2025-26
BoyceBoyceBoyce: Tidigt på säsongen för att lägga profetior. Eller tidigt... det är inte ens tidigt på säsongen, den gamla pågår ännu vad jag förstår.
Nåväl, utifrån kända spelare ut/in och förmodan att Jokinen sätter sin prägel tydligare säsong 2 så har jag i denna stund följande grova förväntningar.

- Stabil topp 6: Vore långt över förväntan.

- Flukturerande plats 4-12 och slutligen landande av plats 6-11, men jämnare prestationer än denna sässe och utan multipla förluststreakar på ~5 matcher åt gången: Förväntat kravställning.

- Kvalspel och fortsatt ojämna i vågor: Under kravställning, besvikelse.

Som sagt detta är utomordenligt tidiga utfästelser.

Sv: Silly Season 2025-26
sargad: ja han blir kvar

Sv: Silly Season 2025-26
Smörgåsen : Blir I Kapanen kvar när familjen och brorsan flyttar?

Sv: Silly Season 2025-26
DenRöda: Känns som det här blir Jokinens säsong. Det är han som ska få ut max av dessa spelare, ska få maximal utveckling på de yngre och sätta sitt spel. Det är inte på papperet ett lag som känns bättre individuellt (än) än förra säsongen, men nu får Jokinen chans att verkligen visa vad hans tränaregenskaper går för. De flesta ynglingar är här pga honom och laget är förmodat byggt med spelare som passar hans spelstil. Med en bredare trupp finns det inget att gömma sig bakom, det är nu Jokinen-effekten ska visa sig! Och gör den inte det luktar det lite bottenbygge av detta.

Sv: Silly Season 2025-26
Vargher85: Det som utmärker våran centersida är att vi har 7 spelare (+ Wedin), alltså 8 som kan spela på den positionen vid kris. Bra bredd. 13 Forwards på kontrakt nu, Jokinen vill ha in mer rightare.

Sv: Silly Season 2025-26
Bragd-Birger: Fördelen med Forsmark och Pilö är att ingen av dem är lastgammal och att det finns utvecklingspotential. Pilö hade dessutom otur då han fick den gångna säsongen delvis förstörd av en skada.

Jag hoppas på ytterligare en back utöver Hardegård, och ytterligare en forward med potential utöver Heikkinen. Det behövs.

Sedan sätter jag ett litet frågetecken för centersidan. Min förhoppning är att Linus Eriksson tar minst ett rejält kliv nästa säsong, annars ser det mediokert ut.

Sv: Silly Season 2025-26
Tonymontana: Vilket lag vinner ikväll??????🇺🇿🤣

2866835 · »