Frella: Granath är stor men inte fysisk och han hängde inte alls med i kvalserietempot. Det lovar väl gott? Är man för långsam och för dålig på att markera spelar det ingen roll att man är stor. Det var två stora problem med fjolårets trupp: 1. inkompetensen att fixa en förstacenter. 2. Nubbens flerårskontrakt på diverse dökött. Där har vi bra marginal att förbättra.
RocknRolf2: Jag är högst medveten om hans mediokra Kvalserie, men å andra sidan så var Leksand lika dålig som vanligt i KS. Med redig explosivitetsträning hela sommaren flyger han fram som Tenkrat i augusti =)
Zäta75: Kan inte bara luta sig mot Hållander som ska bära Timrå match efter match. Nu MÅSTE alla kliva fram och höja sig annars inget topp 6 och det är ett fiasko med det laget man har
Det var två stora problem med fjolårets trupp: 1. inkompetensen att fixa en förstacenter. 2. Nubbens flerårskontrakt på diverse dökött. Där har vi bra marginal att förbättra.