Olle: Vet inte om jag håller med i resonemanget. Antalet 'okända variabler' visade sig ju vara en jävla massa när det gällde Hirso, Jokela, Kolan, Pikken och Murran. M fl. Nu har de tre förstnämnda lämnat, och ersatts av på pappret betydligt mer begränsade spelare. Detta tycker jag snarare är en minskning av ovan nämnda variabler. Tyvärr är det också en radikal minskning i glamour-faktor, men det får man liksom ta.
Bragd-Birger: "...ersatts av på pappret betydligt mer begränsade spelare" <---
Det är väl det där jag försöker komma åt. Det fanns mer potential i de som lämnade (innan dom floppade) än vad det finns i nykomlingarna. Eller kanske snarare: Högstanivån hos dom som lämnade är högre på förhand. Nu när vi sitter med facit i hand så finns det ju inte många spelartrupper man inte skulle haft istället för förra årets.
Klivet som nyförvärven måste ta för att lyckas är betydligt större än vad klivet var för hirscho, pikkarainen osv. Det här kändes som världens längsta utlägg för att förklara att jag anser att förra årets trupp hade mer potential för att lyckas.
Är det inte dags Fille får en egen ramsa/sång? Vår ene rekordhållare har ju sin "Jonte, Jonte vår idol" men Hållander är verkligen också värd en. Spånade fram denna under söndagspromenaden nyss. Melodi "Vittring" med Magnus Uggla
Tyvärr är det också en radikal minskning i glamour-faktor, men det får man liksom ta.