pefr: Skriver man "lönen" och "halvår" i samma mening låter det dock som man syftar till den del av lönen man förväntar sig kunna spendera på en gång, inte när man går i pension? Luktar härsken smörkola lång väg :p
jokklas: jajo, håller med dig, Kolan verkar ju dock prata hellre än bra med media om sin nystart, alltid skönt med bortförklaringar antar jag. Jag undrar dock fortfarande om den uteblivna lönen/pensionen fick honom att bli överviktig, tröståt han? Eller kan han månne haft ett eget ansvar för sin prestation i Timråtröjan?
Det ger ett fruktansvärt dåligt intryck av klubben man spelar för/företaget man är anställd av när avtalad lön inte kommer i tid. Tror att även jag hade haft vissa prestationsproblem, oavsett om jag tjänade 250.000 eller 25.000 i månaden.
Att sedan gå ut och gnälla om det i media både när det sker och ett halvår senare, efter att man bytt klubb, det är däremot fan för dåligt.
Patrick Polly: Jag har svårt att köpa att Wedin skulle kosta mer än Timrå får ut av honom. Visst, de två första säsongerna förstördes av skador, men 39 poäng på 62 matcher är en stark notering - särskilt om hänsyn tas till att han ... | Läs mer