ÖstrandsNisse: Nu är jag inte insatt i detta ärende, men man kan inte säga upp en tillsvidare anställning och sen ersätta den personen med en annan och bara betala ut lön uppsägningstiden. Om linkan ser om sitt eget hus och pratar med facket för att ogiltigförklara uppsägningen får TIK bekymmer. Ser inga som helst juridiska skäl till att arbetsgivaren i detta fall skulle få igenom den uppsägningen med giltiga skäl.
Sen förstår jag inte vad du menar med "fullföljt anställningen"? En tillsvidare anställning rullar ju bara på utan stoppdatum.
Är det inte dags Fille får en egen ramsa/sång? Vår ene rekordhållare har ju sin "Jonte, Jonte vår idol" men Hållander är verkligen också värd en. Spånade fram denna under söndagspromenaden nyss. Melodi "Vittring" med Magnus Uggla
Om linkan ser om sitt eget hus och pratar med facket för att ogiltigförklara uppsägningen får TIK bekymmer. Ser inga som helst juridiska skäl till att arbetsgivaren i detta fall skulle få igenom den uppsägningen med giltiga skäl.
Sen förstår jag inte vad du menar med "fullföljt anställningen"? En tillsvidare anställning rullar ju bara på utan stoppdatum.