JoseGonzales: Kan hålla med om buren, i övrigt tycker jag hela SHL är själlös. Det behövs derbygrupper eller nåt liknande för att väcka liv i den ligan. Året efter vi gick upp var det tråkigaste hockeyåret i mitt liv (säkert lite för att vi bara torskade också). Cmores produktion är B, läktarlivet i SHL är B, ekonomin i klubbarna och spelarkvalitén är B.
Hellre hungriga juniortalanger i allsvenskan än feta kanadensare som bara spelar för dollares.
{8671}: Har inte varit i SHL på 18 år så jag kan inte svara på hur SHL är.. kollar endast på Löven när det kommer till svensk hockey faktiskt så kanske sett 2-3 SHL matcher senaste 5 åren!
Men tycker av det jag sett att SHL är själlöst som du säger. Styrspel med hög fart men ingen känsla i spelet. Hoppas inte jag känner som dig OM nu löven skulle gå upp, att det är tråkigt, för det vore ett jävla antiklimax att ha längtat i 18 år sedan känna att det vore roligare i allsvenskan. Nu vill ju vi lövare få möta lillebror från schtan så det kommer iaf vara 4 heta möten per år :)
JonteD: Dahlén är i min mening den största hos oss och vi ska vara evigt tacksamma för de han gjort för Timrå. Vi skulle inte vara där vi är utan han. Däremot måste man sakligt kunna ifrågasätta prestationen och inställning hos spelare. Även Dahlén.
Hellre hungriga juniortalanger i allsvenskan än feta kanadensare som bara spelar för dollares.