{8839}: han är inte någon raket på skridskorna, där är nog de flesta överens. Men han står ofta bra placerad, är stark i kroppen och bra med klubban mot motståndarna.
Jensen_12: När det gäller tacklingar, för ishockey är ju ändå en fysisk idrott, så kan vi direkt räkna bort Jonathan Dahlén. Nu är inte Dahlén back, men när det gäller att vinna närkamper i strid om pucken för att skapa målchanser är det fysiska spelet lika viktigt för en forward och där har, tyvärr, vår #54 en lång bit kvar. Inte minst när han siktar på spel i NHL.
Patrick Polly: Jag har svårt att köpa att Wedin skulle kosta mer än Timrå får ut av honom. Visst, de två första säsongerna förstördes av skador, men 39 poäng på 62 matcher är en stark notering - särskilt om hänsyn tas till att han ... | Läs mer
Allt handlar inte om fart och att tacklas.