Spock: Klart att fler länder håller på med vanskliga forskningsprojekt. Dock så blir man inte så förbryllad att det just kommer från Kina heller. Asiaten, Hong kong sjukan och nu Corona(har säkert missat nån mer). Dags att ställa lite krav på dem med deras djurhandel m.m.
Patrick Polly: Jag har svårt att köpa att Wedin skulle kosta mer än Timrå får ut av honom. Visst, de två första säsongerna förstördes av skador, men 39 poäng på 62 matcher är en stark notering - särskilt om hänsyn tas till att han ... | Läs mer
Låt oss inte glömma att ett flertal länder forskar på virus. Andra stormakter som USA och Ryssland lägger såklart även de mycket tid på att laborera med virus och andra biokemiska hemskheter.
www.smithsonianmag.com/smart-news/1950-us-released-bioweapon-san-francisco-180955819/
Lätt hänt att fokuset endast hamnar på en syndabock.
Inom EU är ju Italien, Spanien och Cyperns antibiotikabruk en stor risk för multiresistenta bakterier. www.svt.se/nyheter/inrikes/lista-sa-stor-ar-anvandningen-av-antibiotika-till-djur-i-europa
Viktigt att inte bli enkelspårig. Exempelvis har ju de tre mest omtalade kärnkraftskatastroferna inträffat i tre olika världsdelar.