Sputnik: Vet inte hur många skott du tänkt att han skulle ta per match, men Åberg är den som skjuter näst flest skott per match i Timrå den här säsongen. Rattie toppar med 3,6 per match, Åberg har 3,3. De är de två enda som har över tre skott på mål per match i Timrå.
Icingpucken: Absolut, var väl egentligen mets ute efter vårt PP och att Rattie faktiskt där avlossar mer skott. Känslan är att det uppstår mer farliga lägen när Rattie får utgå från vänstersidan.
...så handlar det till slut om att kriga för klubbmärket. Hade alla spelare spelat varje match som om det var deras sista och kört 110% i varje byte så hade vi inte haft denna kritik. Då kan man både köpa freddan och Ante samt att vi skulle åka ur utan problem. För då hade vi inte räckt till. Nu vet vi inte för vi får inte ut max av laget (långt därifrån).
Men att tillåta vissa spelare glida runt där ute match efter match utan resultat då får man räkna med viss kritik. Nä skärpning klubbledningen, gå inte ut och snyfta i kvällstidningarna. Under all kritik.
Är det inte dags Fille får en egen ramsa/sång? Vår ene rekordhållare har ju sin "Jonte, Jonte vår idol" men Hållander är verkligen också värd en. Spånade fram denna under söndagspromenaden nyss. Melodi "Vittring" med Magnus Uggla