Annaaa: tror att Zajje, precis som många andra backar, led av otydligheten/osynket i spelet. I fjol i Oskars hade han typ samma roll som Lalle hade hos oss i år, och i den rollen - och i det (väldigt tydliga) spelsystemet - gick det väldigt bra. Han gjorde 28 pinnar då, och hade betydligt bättre +/- t ex. Nu kändes han aldrig bekväm, och hans brister i spelet blev dominerande.
Mycket mentalt spel bakom lyftet i kvalet, och klassen på motståndet, men nog fan trivdes spelarna bättre under Antes system. Erixon såg ju också helt transformerad ut.
Så: tack för allt, Zajje. Hoppas du får en bättre säsong i din nästa klubb. Du kämpade på, och i kvalet var du en bidragande faktor till att vi pulveriserade Djurgården.
JonteD: Dahlén är i min mening den största hos oss och vi ska vara evigt tacksamma för de han gjort för Timrå. Vi skulle inte vara där vi är utan han. Däremot måste man sakligt kunna ifrågasätta prestationen och inställning hos spelare. Även Dahlén.