DenRöda: Har reflekterat att vi lite för ofta är för långt ifrån skytten, framför allt i BP då. Ofta har vår spelare som ska gå in i skottlinje 5-8 meter upp till skytten vi skottögonblicket. Hade vi legat lite närmare gissar jag att vi skulle haft några färre "täckskador". Lekmannaanalys är att vi inte lyckas med överbelastning-checkning och då blir det tydligt fria ytor när vi så att säga gått bort oss. Överhuvudtaget har ju BP varit undermålig den här säsongen. Avvägning mellan att mer passivt täcka ytor och aktivt checka/överbelasta har hittills funkat dåligt. Hoppas det går att korrigera.
Haha, detta vore ju ett nedköp deluxe om Hans Abrahamsson skulle få rätt i sin gissning. Ja för ta det för vad det är då han endast har det som en potentiell spaning.
"Anders Karlsson lämnar Timrå och ersätts av Challe Berglund."
I min värld hade det varit en mindre lyckad "Nubben lösning" om det skulle bli så. 😅🙈
Då hoppas jag hellre på Niklas Eriksson som också tas upp som en eventuell tränare på SHL marknaden framöver. Om nu Ante inte blir kvar alltså.
Blake Slåhan: tycker vi ska vara ödmjuka och verkligen tacka Malmö för att vi tog sjätteplatsen! Hade ju känts riktigt jäkla surt att tappa den pga en medioker insats mot modo innan...
Ofta har vår spelare som ska gå in i skottlinje 5-8 meter upp till skytten vi skottögonblicket. Hade vi legat lite närmare gissar jag att vi skulle haft några färre "täckskador".
Lekmannaanalys är att vi inte lyckas med överbelastning-checkning och då blir det tydligt fria ytor när vi så att säga gått bort oss.
Överhuvudtaget har ju BP varit undermålig den här säsongen. Avvägning mellan att mer passivt täcka ytor och aktivt checka/överbelasta har hittills funkat dåligt. Hoppas det går att korrigera.