Rytter: Hade jag som spelare haft en agent som förordat/godkänt ett sign-off avtal hade jag bytt direkt.. Går arbetsgivaren i konken är man ju halvrökt.
Hög månadslön = hög skatt. Få allt i en klumpsumma = ännu högre skatt. Därför de flesta plockar ut en lagom lön och stoppar in resterande i pension. Ett signoff avtal känns därför väldigt udda.
NDR: beror ju kanske på om vilken valuta det är och sånt också? Jag vet faktiskt inte. Men det är en förklaring jag fått. Inte helt orimligt i mina öron.
Zäta75: Kan bara hålla med, tycker personligen att Dahlén har för dålig rörelse samt så stannar han upp PP för ofta istället för att låta pucken gå eller för den delen som Wedins första ett direktskott!! Det ska allt för ofta sugas in ... | Läs mer
Hög månadslön = hög skatt. Få allt i en klumpsumma = ännu högre skatt.
Därför de flesta plockar ut en lagom lön och stoppar in resterande i pension.
Ett signoff avtal känns därför väldigt udda.