{297}: Jag tror att det största problemet är arenan. Den är lite krånglig att ta sig till, den är klart opraktisk för barnfamiljer och sällanbesökare samt den är urusel för företagare/sponsorer. Hade den legat praktiskt till nära Timrå centrum med en mer praktiska läktare, barer/restauranger och loger skulle det gått utmärkt.
Den enda publiken den är bra för är die hard-fansen då stämningen blir riktigt bra som i alla äldre arenor.
J F K: Det hade nog varit krångligare i centrum, många städer har arenor en bit utanför sina centrum för att undvika kaoset som blir. Då hade nog Birsta passat bättre än centrum. Håller med om barer och resturanger, där kan man satsa och bygga om lite.
Sen tror jag mycket på Jokinens stil, att underhållning är vad hockeyn ska vara, att spela underhållande kommer öka publikens tillströmning.
Intressant att många här tror att Olli inte har något spelsystem, utan bara att forechecka högt och tuta och köra. Tror ni seriöst att Kimmo värvat Jokinen då. Så klart finns det en struktur. Såklart många faktorer som gör att allt ... | Läs mer
Hade den legat praktiskt till nära Timrå centrum med en mer praktiska läktare, barer/restauranger och loger skulle det gått utmärkt.
Den enda publiken den är bra för är die hard-fansen då stämningen blir riktigt bra som i alla äldre arenor.