El Maco: Så jävla tragiskt. Vila i frid Hempen. Hempen och jag var bland dom första som åkte på arselet utför Johanneshovs Isstadions betongtrappor, löständerna for all världens väg. Zäta lirade fram Fagemo(ney) som avgjorde mot AIK med minuten kvar att spela. Det lilla jag minns var i alla fall att vi/sup(porterbussen) fick poliseskort ut från Stockholm och att Timrå vann. Beklagar sorgen till Hempens anhöriga.
En skapligt udda och lätt oberäknelig figur. Vi umgicks en del under de mer vilda åren före och strax efter 2000 runt Timrå IK. Övernattade någon gång på en soffa hos honom efter mer eller mindre struliga hockeyresor till storstan.
Polotröja, mockaskor och spännande musiktugg. Han körde lite stilikon trots en skapligg manodepressiv aura...
Föreslog att vi skulle återförenad för en kaffe på stan runt 2011. Då bad han mig skita i detta för att slippa ta del av hans ångest och liv som han sade mest gick åt helvete hela tiden.... Sorgligt.
Vila i frid Hempen. En sann Timrå IK-profil. Legend.
Patrick Polly: Jag har svårt att köpa att Wedin skulle kosta mer än Timrå får ut av honom. Visst, de två första säsongerna förstördes av skador, men 39 poäng på 62 matcher är en stark notering - särskilt om hänsyn tas till att han ... | Läs mer