Simmalugnt: Timrå har bara ca 1200 medlemmar, då undrar man hur många som tycker utan att själv vara medlem? Alltså är det 1200 som har rösträtt. Undra hur styrelsen hade sett ut om föreningen haft 5-10000 medlemmar som också valt att rösta? Många pratar också gärna om att värna om 51% regeln men är själva inte medlem. Hur går det ihop?
LasseMaja: intressant fundering, och faktiskt väldigt befogen. Jag blir lite nyfiken hur många här inne som är medlem och faktiskt har en rösträtt i frågan.
Villervalla: Eftersom att vi i dagsläget inte har någon som helst konkurrens om att få tag i ett årskort på långsidorna så är den föreslagna ändringen bara positiv - särskilt om det gör att vi inte får en straffdebitering på TV-pengarna.
Undra hur styrelsen hade sett ut om föreningen haft 5-10000 medlemmar som också valt att rösta?
Många pratar också gärna om att värna om 51% regeln men är själva inte medlem.
Hur går det ihop?