mattias - 74: vi har en gräns på vecka 18 och ja det blir väl alltid en fråga oavsett vilken vecka man har MEN vi skall inte tillbaka till ”1800-talet” bara för att konservativa kristna tycker det eller att politiska populister tycker så! Är det något som håller på att gå åt helvete i USA så är det just de! Dom är ju inte riktiga i huvudet den kristna högern!! Det är riktigt irriterande hur många det är som skall bestämma över främmande kvinnors kroppar! STOPP MIN KROPP!!
Bad_Brett: Det är väl ointressant vad du är då du inte röstar i valet och inte är amerikan. Hur man som svensk tycker att Trump verkar vara en vettig och hyvens kille övergår mitt förstånd iaf.
Sen är det väl inte så mycket teori utan ett konstaterande. Man kan väl lägga till en kategori iofs och det är den kristna ultrahögern.
"Jag röstar på Trump eftersom mat- och bränslepriserna var låga när han var president, och han var den första presidenten på länge som inte startade något krig".
Ge mig då dina motargument till varför Kamala, som har suttit vid makten i 4 år då inflationen har skenat och vi har krig i såväl Ukraina som i mellanöstern, är det rationella valet. Vore intressant att se vilka som kan svara på detta utan att spotta ur sig något av följande mantran:
- Trump är den nye Hitler som vill avskaffa demokratin - Trump vill inskränka kvinnors rättigheter till sina kroppar genom att förbjuda abort
Nästan alla länder i världen i såväl öst - som västvärlden har drabbats av inflation, vilket gör det väldigt osannolikt att hans politik skulle bidra till en lägre inflation. Sedan så har Harris inte startat varken kriget i Ukraina eller Israel. Visst Trump skulle kanske kunna avsluta krigen snabbare, men konsekvenserna av det är svårt att förutspå. Ett problem med sympatisatörer på båda sidor är att de inte ser det från andra perspektiv än sina egna. USA-valet är dock ett av årets mest spännande händelse. Dock är jag mer oroad av MoDos prekära situation än om valet inte går som jag vill. Världen går inte under, oavsett vem som blir president och jag skulle säga att båda kandidaterna har vissa positiva sidor.
JonathanF: Inflationen är ju inte någon magisk kraft, utan i grund och botten en konsekvens av att transport- och produktionskostnader ökar, vilket leder till att matpriserna ökar, vilket leder till att lönerna måste öka...
Givetvis skulle det bara bra för Sverige med ett USA som kan sänka kostanderna för fossila drivmedel.
Ja för tullar driver inte upp priserna? 2.8 gånger pengarna på Kamala Harris just nu, så det ser ut som att du får som du vill. Pennsylvania stängde sina vallokaler nu och det blir nog avgörande.
mattias - 74: MoDos kräftgång känns som en parantes denna magiska natt. Underbart att få ett kvitto på att demokratin fortfarande fungerar och att vansinnet får ett slut. Världen har nu blivit en bättre plats. Nu blir det smörgåstårta och skumpa till frukost!
Bad_Brett: om det blir slut på kriget i Ukraina vilket alla hoppas så är det pga eftergifter från Ukraina och det är ju inget bra slut! Hoppas jag har fel!
mattias - 74: Sällan jag hör någon som pratar gott om DT också. Jag bryr mig inte speciellt mycket om valet i sig, men till och med en simpel bonde som mig i denna fråga kan jag räkna upp minst en handfull orsaker till att bedöma honom som en dåre rakt igenom.
Du verkar bitter, varför skulle Trump vara så jävla hemsk som folk säger
Jag tycker det är ett jävla hyckleri, man hatar på Trump som gjorde Amerika till ett bra land sist han satt som president men man ger Nobels fredspris till en president som åtminstone var med och startade 1 krig
Snacka om Hyckleri
Nu sitter Greider i Tv 4 och säger att Trump inte kan fixa något öht i USA.
Bitterheten vet inga gränser hon den svenska vänstern
mattias - 74: Du och jag är vettiga. Många är dumma spån. Långa titlar på visitkort som ingen bryr sig om. Trump är inte perfekt men han går inte att köpa. Folket gillar honom, fundera mer på det..
Rulltårtan : Bättre än att vara köpt av Nazisten Soros. Nu får du helt enkelt ta in att USA vill ha Trump. Harris är en kacklande dum idiot som förtjänar sina följare.
Herminator: ännu värre! Trump eller inte, men hur faan kan man välja någon i hans ålder till president? Det säger ju en del om människorna som bor i det där landet! 😳
Tom Topp: Ja det är ju ett U-land, inte mycket bättre än vissa länder i Mellanöstern och Afrika som helt saknar utbildning. Deras sätt att räkna röster gör ju också att dom har så lågt deltagande. Har en stat t.ex. 8 elektorer och Trump vinner majoriteten i den delstaten så får han samtliga, även om rösterna är 51-49 så brinner de 49% inne och blir betydelselösa. Så är det i 48 stater, idiotiskt.
Är ju så åt båda håll så klart, men det är upplagt för att folk ska stanna hemma istället för att rösta i många delstater.
jhnd91 Finns väl ändå något positivt med att varje stat får lite makt. Annars skulle folk skita i de mindre staterna och makten vara ännu mer koncentrerad till storstadsområdena.
JonathanF: Ponera att du bor i Texas och är Demokrat, vad är det för idé för dig att besöka en vallokal? Samma sak om du är Republikan och bor i Kalifornien. Ser ingenting positivt med det tbh.
Kollar på Bergfeldt och lyssnar på en iransk/svensk regissör som gjort filmen om Trump och det han säger är ju inte överraskande utan bara en känsla av att JAG KÄNNER RÄTT!✅
Rulltårtan : Filmen är baserad på fördomar om Trump. Regissören känner inte Trump, har aldrig träffat honom. Ali Abbasi säger dessutom i samma program att det inte är den stora katastrofen att Trump blir president. Det verkar du inte ha lyssnat på. Du lyssnade bara på det som bekräftade din bild.
Från Omni: "Den svensk-iranske regissören Ali Abbasi vägrade att göra film om USA:s ex-president Donald Trump innan han ”förstod honom på djupet”, säger han i en intervju med Esquire."