Blister Brigade och Powerfade: Ja, Hedman har utdelat vårdslösa tacklingar tidigare, det talar jag inte emot, MEN.... Bara för att man har de belastningarna sedan tidigare ska man inte dömas hårt av en harmlös situation, det är fel om man dömer en specifik situation hårdare bara för att det är Hedman, fortsätter det så här får han 3 matcher avstängning för ingenting. Däremot ska återfallsförbrytare få hårdare straff när de gör om vårdslösa tacklingar eller armbågar mot skallen, när verkligen handlingen i sig är hemsk, det håller jag med om. Men seriöst Blister och Powerfade, vad tycker ni om Hedmans "hemska tackling" mot Almqvist? Vad skulle ni ha tyckt om det var någon från erat lag som behandlats lika från DIFiplinnämnden? Denna situation är urlöjlig.
M.Lemiux: Urlöjlig var ordet. Är en tackling riktigt ful så kommer jag aldrig försvara den, precis som jag aldrig försvarat t.ex. Forsbergs tackling. Är det något annat lag än Luleå som åker på såna här konstiga avstängningar varje säsong? Tänker främst på när Sylvegård blev avstängd för att han blev pååkt, när Chris blev avstängd för bentackling trots att han hade helt raka ben, Cams "spark" på zabbafjobbi eller vad han nu heter.
M.Lemiux: Kan hålla med om att det kan kännas harmlöst och jag försvara inte just den här tacklingen, gissar att hade det varit Jimmie hos oss hade nog straffet blivit detsamma! båda våra lag är i en utsatt position och det sista man vill är att tappa spelare på grund av avstängning.
Vilket av följande alternativ bör en klubb i SHL helst undvika?
Att försöka lura till sig andra klubbars talanger genom att i lönndom kontakta pojkar ända ned i 12-13-årsåldern?
36% (20)
Att offentliggöra information som i efterhand visar sig vara falsk och att klubben mycket väl visste om det när lögnerna spreds?
27% (15)
Att utse en lagkapten som offentligt proklamerat att han fuskar och gång efter annan visas bryta mot regler och stängas av?
21% (12)
Att vägra gratulera en vinnande motståndare och bara skylla förluster på domarna, tur eller att ens eget lag är "nedtränade" eller inte riktigt "ville vinna"?
Bara för att man har de belastningarna sedan tidigare ska man inte dömas hårt av en harmlös situation, det är fel om man dömer en specifik situation hårdare bara för att det är Hedman, fortsätter det så här får han 3 matcher avstängning för ingenting. Däremot ska återfallsförbrytare få hårdare straff när de gör om vårdslösa tacklingar eller armbågar mot skallen, när verkligen handlingen i sig är hemsk, det håller jag med om.
Men seriöst Blister och Powerfade, vad tycker ni om Hedmans "hemska tackling" mot Almqvist? Vad skulle ni ha tyckt om det var någon från erat lag som behandlats lika från DIFiplinnämnden?
Denna situation är urlöjlig.