1150x200-tiken-1123131_9RDMimFNOEHPEMC.png

Timrå IK

SHL · 595986 inlägg · 6213 ämnen

« · 2614772 · »

Sidan uppdateras nu automatiskt med de nya inlägg som skrivs.


Sv: Apropå nånting...
roger_sundsvall: För att jag inte tror en sekund på honom som tränare hos oss. Är inte alls lika imponerad som många andra av hans jobb i Oik. Sjukt värdelösa bortförklaringar vid förluster dessutom. Han känns rakt igenom osympatisk, en tränare som kan hålla sig söder om Stockholm. Tror även att han rent socialt skulle ha svårt att acklimatisera sig i Timrå och att han öht inte alls är aktuell

Sv: Apropå nånting...
roger_sundsvall: Challe

Sv: Apropå nånting...
roger_sundsvall: Olli är ju Finlands Filander fast bättre, lyckades ta ligans billigaste trupp från 13:e plats till 2:a plats.
Sen en jävla massa NHL matcher och erfarenhet som Filander inte är i närheten av på det.

Sv: Apropå nånting...
varför inte filander?

Sv: Apropå nånting...
roger_sundsvall: Ingen jävla Filander tack! Olli Jokinen 8 dar i veckan före honom

Sv: Apropå nånting...
NDR: tack
har du någon bättre o bjuda på?

Sv: Apropå nånting...
Det var det där jag ville höra. Fy fan vilken underbar grupp vi berörs av!

Sv: Apropå nånting...
roger_sundsvall: Vilken otroligt begåvad kommentar.

Sv: Apropå nånting...
Olli Hahl: Underbart att höra Landers resonemang!

Sv: Apropå nånting...
{9908}: Tyvärr så är det väl semikänt att man tidigare kunnat köpa sig platser på hockeygym hos Timrå. Har hört det snacket ifrån fler än en årskull tyvärr.

Jag tycker att kapningen av spelarna i intervjun med Ante är ganska tydlig. Det har skurit sig mellan honom och grabbarna. Så för Ante och grabbarnas skull så går man vidare.

Timrå varken är eller kommer att bli en klubb likt plastklubbarna runt om i Sverige, vi har en alldeles för stark supporterkultur för det. Det som vi däremot suttit här och gormat efter förut, med en klubb som vågar ta obekväma beslut, som vill vara hungrig på att bli bättre, en klubb där incesten ska släppa osv det ser ut såhär.

Bara döda fiskar följer strömmen.
In Kimmo we trust!

Sv: Apropå nånting...
Olli Hahl: Tror faktiskt inte det. Det är rätt mycket vardag för spelare och ledare det här ändå. Som Anton Lander sa så tror han att det här snarare kan styrka gruppen litegrann, att vilja avsluta säsongen snyggt.

Jag tror att halva grejen är att Kapanen kör det vanskliga Finska spåret. Något som inget lag i modern tid på hög nivå i Svensk hockey lyckats att få till nån lyckad lösning.

Hade det till exempel varit Niklas Eriksson, eller liknande så hade det nog varit lite andra tongångar.

Sv: Apropå nånting...
{9908}: Lander är taggad iaf

Sv: Apropå nånting...
Olli Hahl: Jag upplever ändå att många uppträder väldigt nyktert kring detta. Och mycket av oron ÄR ifall det påverkar truppen. Vilket såklart inte är orimligt att spekulera i. Men förhoppningsvis gör det inte de.
Min bild av allt är att många tycker det är tråkigt, men inte sågar något i förskott.

Däremot är man nog extra naiv om man inte oroar sig lite för fallhöjden på detta. För det är ju oundvikligt att fastslå. Tänk, tänk om det blir en flopp? Då måste nog Kimmo ryka, och det är också trist för han tycker man ju också om.

Sv: Apropå nånting...
Jag känner mig också kluven, Ante har gjort otroligt gott för klubben och verkligen vart med på resan för att etablera oss i högsta serien. För det hoppas jag han kommer hyllas och vad vore inte bättre än att få avsluta på bästa vis till våren. Lite som Lander säger så hoppas jag grabbarna steppar upp en nivå som finns i dom och spelar för Ante som en hyllning.

Kapanens drag är vågat och om det inte lyckas så kommer det storma rejält. Den nya tränaren oavsett vem det blir kommer ha stora skor att fylla och kommer rätt snabbt jämföras med Ante. Men lite som traden ifjol när han gjorde en skaplig ändring på backsidan väljer jag att avvakta med någon sågning och hoppas på det bästa.

Sv: Apropå nånting...
Starostenko: jepp filander,välkommen till timrå
de räcker med finnar

Sv: Apropå nånting...
roger_sundsvall: Filander!

Sv: Apropå nånting...
ante ryker
molinder o ass.tränaren?
molinder va gör han egentligen?
-vet han ens de själv

Sv: Apropå nånting...
{9908}: Hoppas inte att det här påverkar truppen lika mycket som det gör för en del härinne för då är det kört…

Sv: Apropå nånting...
{9566}: Hoppas Hartmann hinner till Malmö den 19e , verkar i form nu

Sv: Apropå nånting...
Macaron: "Vem var det förresten som rekryterade Linus Fagemo till J20?"

Joakim Nordstrand är J18 och J20's GM, så borde varit han.

Sv: Apropå nånting...
Sputnik: Men alltså vill man det där? Om man tar de 2 som exempel. Bli en plastig klubb som förmodligen mutar både ungdomar och föräldrar. Är den attraktionen värd det?

Jag håller på Timrå för att det är Timrå. Jag ställer mig också frågande till denna ”nästa nivå” som alla så fint pratar om. Är den värd det om vi tappar vår identitet på cupen? Och vad är nästa nivå? Att ta ett guld? Att kroniskt vara ett topplag?
Jag ser gärna ett Timrå i framgång. Så länge vi inte tappar bort oss själva på cupen, och framförallt inte spelar roulette med eldsjälars vara och icke vara för att potentiellt hamna i ett 2015 igen.

Jag skriver inte speciellt strukturerat nu. För jag är inte strukturerad i detta. Mest förvirrad. Så ni får ta allt med en nypa salt.

Sv: Apropå nånting...
Tråkigt med Ante och helt klart blir man lite fundersam över vad som händer.
Vem var det förresten som rekryterade Linus Fagemo till J20?

Sv: Apropå nånting...
Herminator: Kul å se Hartman, mycket involverad i spelet.

Sv: Apropå nånting...
pingvin: Ja, vilken väg är bäst? Forstätta satsa som vi gjort fram till nu. Fast har vi råd med det? Råd som i att klubben haft maxflyt med vår hemvändarstrategi de senaste två säsongerna. Det ser väl inte ut som vi har så jävla många spelare alls som är på flykt i andra ligor vare sig i nuläget eller mer på sikt.
Så det är kanske nu - om någonsin - det verkligen är läge att lägga i den där högre växeln.

Men gör man det med en finsk före detta elitspelare, som visserligen är elittränare nu, men som aldrig förut verkat i svensk ishockey? Det är väldigt vågat och en stor chansning som jag ser det. Från tryggheten och vetskapen om vad Ante Karlsson stått för, till som nog de allra flesta här känner, en ovisshet och jag känner en rädsla för något vi självklart inte vet ska hända, men som man ändå på flera olika sätt befarar.

Sv: Apropå nånting...
Olli Hahl: Jaa, riktigt bra jobbat av Hartmann nära målvakten.

Sv: Apropå nånting...
{9566}: Hartmann tar kampen framför mål!

Sv: Apropå nånting...
roger_sundsvall: Snygg skymning 👍

Sv: Apropå nånting...
{9566}: hartmann skymmer
2-0

Sv: Apropå nånting...
Hartman kämpar och sliter :)

Sv: Apropå nånting...
pingvin: får samma känsla
Men
tycker kapanen att
ante & co.inte får ut max av alla hemvändare??
eeh ja vette fan,

Sv: Apropå nånting...
Sputnik: "men att vi kanske har annat att erbjuda istället."

Karelska piroger.

Sv: Apropå nånting...
Synct: Tackar

Sv: Apropå nånting...
pingvin: Nästa nivå är att börja bli attraktiva att få behålla de egna talangerna, som bröderna zetterberg till exempel.
Då måste vi hitta vägar att bli lika attraktiva som klubbarna som kan locka med pengar, men att vi kanske har annat att erbjuda istället.

Sv: Apropå nånting...
erathoo: 3:an

Sv: Apropå nånting...
Kan man kolla på Hartman ikväll på nån kanal tro?

Sv: Apropå nånting...
Jag gillar inte det här med att Timrå ska ta sig till nästa nivå. Idag är vi med bland de 6 bästa i SHL i två säsonger. Best ever! Vad är då nästa nivå? Dominera i Sverige? Med 4.000 på läktaren och utan miljonär som pumpar in pengar år efter år? Jag gillade det här med hemvävt, satsa på juniorer och hemvändare. Vad händer nu? Hoppas jag har fel men jag är skeptisk. Som nån skrev, man har en klump i magen av det som händer Ante. Gör man rätt?

Sv: Apropå nånting...
Olli Nomadinen : Inte vara sån nu 😎

Sv: Apropå nånting...
Olli Nomadinen : Vill inte vara den, men det känns lite Nubben goes Soumi över det hela. Jag hoppas jag har totalfel.

Sv: Apropå nånting...
Olli Hahl: Nä nu är det Kapanens kompisvärvningar som gäller

Sv: Apropå nånting...
om vi skippar jokkinen
vilken annat tränare skulle ni vilja ha??

Sv: Apropå nånting...
{9908}: Nu är det bara att spela för Ante och visa att vi kan gå längre än förra säsongen! Visa att vi fortfarande är TIK och inte viker ner oss!

Sv: Apropå nånting...
{9566}: Jag hoppas att styrelsen litar på sporten och inte försöker detaljstyra. Finskt känns jävligt vågat dock.

Sv: Apropå nånting...
Olli Hahl: Modorövarna är som tusenbröder, finns överallt och skriver bara skit...

Sv: Apropå nånting...
Olli Nomadinen : Jag har för första gången på länge lite halvt ont i magen över vad som händer i Timrå.

Inte för att jag förutsätter att Kapanen gör fel. Mer för att jag inte riktigt kan greppa vad som händer. Jag fattar såklart att det är ett drag för att chansa och ta ytterligare ett kliv. Men hur balanserad är denna chansning?

Vad kastar vi potentiellt bort? Det är väl det som är rädslan. En medioker säsong med ny tränare kan vi väl alla leva med. Det kommer svida när man visste vad man hade, men va fan.
Men en bottennotering? En tränarkarusell? Trogna Timråkillar som lessnar? Strössla pengar över hjärtlösa knektar? Den här hockeypulsen i regionen vi upplevt i snart 3 säsonger?

Jag överdriver säkert. Men det är mina rädslor just nu. Jag bara hoppas utav helvete att det är harmoni i truppen och en annan lurar sig med katastroftankar.

Sv: Apropå nånting...
Sputnik: Själv väljer jag att se det från en annan synvinkel. Jag ser det som att Ante arbetar ut sitt kontrakt och får inte förlängt.
Det var väldigt olyckligt att det här kom ut nu på det här viset redan nu.

Den här säsongen ska avslutas snyggt o på bästa sätt. Ser inte att någon i Timrå IK inte skulle vilja det.
Sen är det ett nytt kapitel. Var ju inte längesen vi satt och ondgjorde oss över Nubben o alla ”kompisar” inom Timrå. Nu är det lite annorlunda. Det behöver inte vara sämst tvärtom…
Men det blir alltid så här vid förändringar. Bättre eller sämre? Det får framtiden utvisa.

Nästa år sitter man här o gormar… precis som om nån vecka igen: AVGÅ ALLA!!1!1!1!

Sv: Apropå nånting...
Sputnik: jag hade ju kunnat se Ante på ett treårskontrakt! Men det är bara att hålla tummarna!

Sv: Apropå nånting...
OlliJanne: Vi själva kan ju även hamna i skiten, halva säsongen kvar och det är mycket hockey kvar att spela. Det är lugnt, vi ligger 5:a, ja jo.. Skall bli intressant hur laget reagerar på detta.

Sv: Apropå nånting...
Är det nån av styrelsen som yttrat sig, nån som vet?

Sv: Apropå nånting...
Olli Nomadinen : Ja alltså jag vill väl inte sitta och spy galla på Kapanen redan nu utan facit, men detta hänger på en skör tråd och måtte det hålla med Jokinen..

Vad tycker sponsorer etc? Nej en skör tråd var ledordet.

Sv: Apropå nånting...
Sputnik: Känns lite som att så länge det är finskt så....

« · 2614772 · »