1150x200-tiken-1123131_9RDMimFNOEHPEMC.png

Äntligen slut med straffarna

« · 398872 Till forumet


Sv: Äntligen slut med straffarna
NuMo: Tycker du det är rättvist att ett lag pressar skiten ur sina motståndare en hel match, utan att få utdelning i mål.
Sen går det andra laget och vinner på straffar för att dom hade mer tur just den dagen ?

Skulle det kännas rättvist ?
För mig är straffar ett lotteri. Mest tur vinner.
Finns inget sportsligt i det.
Sedan det här med att gå ner på 4 man i förlängningen.
Om jag inte fattat det rätt. - För att tillfredställa publiken med ? Ja vad ?
Dessa jävla förlängningar har ju bara blivet sämmre spelmässigt sedan det kom till.

F..n va mycke skit Rickard Fagerlund har åstakommit under sina dagar .
Kommentera

Sv: Äntligen slut med straffarna
Helg Ernest: Om du hade läst mitt inlägg en gång innan du svarat så hade du inte behövt ödsla tid på att fråga mig.
Kommentera

Sv: Äntligen slut med straffarna
NuMo: Jag håller med dig till viss del.

Personligen avskyr jag straffläggning. Avskyr också (men mindre) förlängningsregeln.
Om en match består av 60 effektiva minuter så ska också ett rättvist resultat kunna presenteras efter dessa 60. Helt urbota dumt att finna en vinnare efter slutsignal! Än värre att låta straffar fälla avgörandet.

Jag gillar i alla fall beslutet.
Kommentera

Sv: Äntligen slut med straffarna
Dessutom känns det tvivelaktigt när man ser två lag som ser rätt nöjda ut efter 60 minuter med ett oavgjort resultat "spela av" 5 minuter och sedan fokusera sig på straffar.
Det är ett tecken, om något, att lagen är oskiljaktiga.
Kommentera

Sv: Äntligen slut med straffarna
250kg kärlek:

Ja, och jag håller med din sunda tanke. Naturligtvis är det som du säger. Om en match är 60 minuter, med alla konstens regler, varför skall man då ha fem minuter till, med andra konstens regler?

Hockey är för mig mer än bara dunka, slå, skjuta, tackla och stöna. Det är taktik och finess, det är "schack" i fysisk tappning. I schack kan gärnan vinna över fysiken, det är det som gör det spännande, men det är samtidigt det som gör det frustrerande.

- Ett sämre lag kan anpassa spelet efter gällande regler och slå ett bättre lag.

Om inte det fenomenet fanns skulle sporten bli ganske usel, enligt min mening. Om inte "lucky punch" fanns inom boxning skulle jag inte uppskatta boxning heller. Det måste finnas en chans att den sämre vinner över den bättre - understundom.

Hur viktigt är det egentligen att avgöra en match? Om lagen inte lyckats avgöra inom 60 minuter, då har rättvisa skipats. Vill man ha en annan rättvisa så skapar man andra regler.
Kommentera

Sv: Äntligen slut med straffarna
NuMo: Egentligen bryr jag mig inte så mycket. Detta med förlängning och straffläggning är så långt i från mitt sätt att se på hockey. Om det nu är så, ja låt det vara så. Men jag gillar det inte.

Men i en jävulskt tråkig serielunk är det nog, trots allt, det mest upphetsande. Och det vill inte säga lite.

Kommande säsong kan jag vila ögonen på något helt annat, #21. Han är så stor att han säkert kan påverka Svenska ishockeyförbundets "old men" att förändra det svenska systemet.

Vi hoppas.
Kommentera

Sv: Äntligen slut med straffarna
250kg kärlek:

Att du gillar Ove Molin så mycket. ;o) Nja, jag förstår vad du menar och jag ångrar att jag inte tog chansen att köpa en av mina kompisars sittplatser förra säsongen. Snålheten bedrar visheten.

Hur gör man serielunken intressant? Jag tycker att den är det redan i mångt och mycket. Den har sin funktion i att spela ihop ett lag till fulländning innan slutspelet t.ex.

Jag älskar det faktum att serieseger är sekundärt i hockey. Det är slutspel som gäller. Det är så alla halvskadade spelare spelar och plötsligt visar sig utslagsgivande. Det är så alla skall vara formtoppade. Det är då styrspel och PP och boxplay skall fungera. Laget som bara kom fyra i serien kan mycket väl vara det laget som förberett sig bäst.

Att under lunken spekulera tillsamans med andra hockeytokar på srällen som SpS gör otroligt mycket. Visst är även lunken härlig? Utan den vore inte slutspelet lika värdefullt och spännande.


Jag älskar hockey, det är bara så.
Kommentera

Sv: Äntligen slut med straffarna
NuMo: "s" råkar bli "d" ofta.
Kommentera

Sv: Äntligen slut med straffarna
vill bara säga att ja tycker de e synd att straffarna försvann.. Tack för mig...
Kommentera

Sv: Äntligen slut med straffarna
KoskinenFan: Varsågod!
Kommentera

Sv: Äntligen slut med straffarna
Åke the myth: Tack så mycket... jag har inte följt denna tråd., men vad tycker du om att Straffarna försvinner??
Kommentera

Sv: Äntligen slut med straffarna
KoskinenFan: Jag tycker det är bra.
F.ö håller jag med NuMo o 250 kg i den här tråden.
Kommentera

Sv: Äntligen slut med straffarna
NuMo: Jag har inte försökt föra andra människor talan, men tyvärr är många inte kapabla att föra sin egen talan på ett vettigt sätt. Det blir särskilt problematiskt när till och med de enklaste meningar ska feltolkas.
1. Jag skrev "MIN uppfattning är att de inbitna hockeyfansen inte har mycket för straffarna." Det är MIN egen talan. Ingen annans.
2. Vi har uppenbart olika åsikter om saker och ting och därför kallar du mig "tuttanrolf" etc. Det är att dissa. Så enligt dig själv så tror DU Numo att DU har facit för alla världens åsikter (jävla idioti).
3. Visst hade det skrivits en hel del oseriösa inlägg i tråden. Eller? Du själv var väldigt seriös igår kl 15.14 och 14.59.
Kommentera

Sv: Äntligen slut med straffarna
RocknRolf:

"Min uppfattning är att de inbitna hockeyfansen inte har mycket för straffarna"

Min uppfattning är att jag är en inbiten hockeyfan.
Kommentera

Sv: Äntligen slut med straffarna
NuMo: Och? Min uppfattning är fortfarande min uppfattning. Jag för fortfarande min egen talan och jag har aldrig sagt att jag skulle representera några andra.
Kommentera

Sv: Äntligen slut med straffarna
RocknRolf:

Dåså. Din uppfattning lyder: "Min uppfattning är att NuMo inte har mycket för straffarna"

Min Uppfattning är: "RocknRolf har mycket utbyte av straffarna"
Kommentera

Sv: Äntligen slut med straffarna
NuMo: haha. Kul om du tror att jag menade ALLA inbitna hockeyfans. Visst är det självklart! Jag menade varenda en... alla! För jag vet, jag har ju facit för världens alla åsikter. Hemskt om det inte framgår...

Nej, jag får väl ta och skriva ut varenda namn som är undantag, "Min uppfattning är att de inbitna hockeyfansen förutom .... inte har mycket för straffarna."
Då kanske alla förstår.
Kommentera

Sv: Äntligen slut med straffarna
RocknRolf: Jag trodde på det du skrev jag. Jag är ingen tankeläsare, speciellt inte på dig.
Kommentera

Sv: Äntligen slut med straffarna
NuMo: man behöver nog inte vara tankeläsare för att förstå vad jag menade.
Aftonbladet skriver "Publiken har dock gillat att hockeymatcherna inte får sluta oavgjort.".

Jag känner inte att jag behöver läsa skribentens tankar för att förstå att han inte menar ALL publik.
Kommentera

Sv: Äntligen slut med straffarna
RocknRolf: Hur förstår du det i sådana fall då?
Kommentera

Sv: Äntligen slut med straffarna
NuMo: Jadu! bra fråga. Jag läste hans tankar!
Kommentera

Sv: Äntligen slut med straffarna
RocknRolf: De inbitna hockeyfansen gillar straffar i alla fall.
Kommentera

Sv: Äntligen slut med straffarna
NuMO: Du kan ju maila han och fråga om han menar ALL publik så får vi se om mitt sjätte sinne fungerar.
Kommentera

Sv: Äntligen slut med straffarna
Tänker inte skriva mer om saken nu (för nu är det dags att ta en öl). Men när det rör sig om uttalanden och åsikter om stora folkgrupper så är det (nästan) självklart att det är generaliseringar. Det är inte svårt att förstå.
Min åsikt väger inte tynge än nån annans och det har jag heller aldrig sagt.
Kommentera

Sv: Äntligen slut med straffarna
RocknRolf: Det har heller aldrig jag sagt.
Kommentera

Sv: Äntligen slut med straffarna
Skarin: Jaja, men det gjorde jag inte. Jag tänkte som så här att det skulle vara kul att få se så mycket hockey som möjligt för ett och samma pris.

Om matchen inte gäller nått speciellt så se den som en bonus istället, oavsett hur länge du måste tvingas stå och titta.
Kommentera

Sv: Äntligen slut med straffarna
Slutspel i all ära, det som verkligen betyder nåt i svensk hockey är upp- och nedflyttning till och från elitserien.
Kommentera

Sv: Äntligen slut med straffarna
GuRRa: kvalitet och kvantitet. Även fast den tyska Coca-Colan kostar 5kr billigare och innehåller lika mycket läsk så köper jag den svenska.
Kommentera

Sv: Äntligen slut med straffarna
Gurra.
Är det någon som har kikat på hur många poäng vi tappade ifjol pga. torsk i straffläggningen?
Kommentera

Sv: Äntligen slut med straffarna
Per HApps: vad jag kan få det till så spelade vi 5 matcher under grundserien 03/04 med straffar och ja alla förlorade vi.. fyra avgjordes på sudden där vi vann två.
Kommentera

Sv: Äntligen slut med straffarna
irre: ¨
Där ser du, straffar är ett elände :))
Kommentera

Sv: Äntligen slut med straffarna
Per HApps: De poängen kommer man fortsätta tappa. Men att ta bort straffarna kanske leder till att även det "sämre" laget vill försöka avgöra redan under ordinarie tid alt i förlängningen. Något som en hel del lag inte gjort tidigare, utan bara väntat på "lotteriet" straffar.
Kommentera

Sv: Äntligen slut med straffarna
mangan: Ja, det är väl tur att det är slut med straffarna.... Nu blir det förhoppningsvis FULL fart framåt, det är en bonuspoäng det gäller, slut på trams och tur i straffavgörande lixom, inget jävla säkrande lixom.......

De där Slipknot var ena spöklika räklar, inga direkta förebilder, men vad faan de rockar TUNGT och är ena oerhörda spöken........

Är truppen till ÄLSKADE TIMRÅ IK FULL först, före Metallica kommer upp på scenen och kommer att riffa allt, Ullevi rämnar, Feskekörka spricker, Gunnar Gren statyn utanför G:a Ullevi springer sin kos, alla bultarna i Älvsborgsbron ploppar ut, baren Sticky Fingers kommer likt den bar i Stockholm som köpte Neil Youngs högtalare när Pearl Jam bara garvade eftersom Neil var helt loss och alla garvade och undrade vad vi hade varit med om, Sticky köper varenda baskagge där Herr Ulrich med sitt pilimariska flin någonsin har varit stående och trumilumdundrat och när gypsyn Andy McCoy kommer till Sticky så säger han... Oh shit that fucking Metallica has been here also....

Kommer ÄLSKADE TIMRÅ IK måhända att fylla sin trupp innan allt detta kommer att hända???? Jag är skeptisk.....

Lady's an gents... Nu exakt, NU är det 17 timmar och 58 minuter innan Rob "The Neandertaler" med tubsockorna visar var skåpet står....

FORZA TIK...........alltid, alltid.............Rock on....
Kommentera

« · 398872