söder över: Skulle precis somnat, men....ska matcherna avgöras via nåt VAR-rum. Ska alla glädjeyttringar invänta videobeslut(som det blivit i fotbollen idag) Tror det blir ganska trist. Gör ett lag mål kan motståndarmålvakten flyttat buren anfallet innan. Ska målet dömas bort då?Gillar rättvisa, men hur långt ska man använda tekniken. Teknik kan inte avgöra om en spelare knuffats in vid mål exempelvis.
puffe: frågan är gillar du rättvisa eller gillar du spelet som det ser ut?
Jag tror det är noll risk att spelarna slutar fira mål. Då kommer inte supportrar sluta fira heller så den risken kan du nog stryka med. Återigen. Systemet finns redan i ligor som omsätter mer pengar och har mer besökare och fler köpta tv abonnemang än Sverige och SHL har. Att du är rädd för utveckling får så vara. Du är ju inte ensam! Förändring sker ju inte så var lugn du. Domarna kommer fortsätta ha kris och vara det som dikterar svensk ishockey framöver med.
söder över: rättvisa är väl bra, men är sport rättvis? Som jag skrev förut, om lag a gör mål och deras målvakt medvetet flyttat buren anfallet innan. Ska man då döma utvisning på målvakten, eller ska målet godkännas? Hur blir det rättvist?
puffe: utvisa målvakten om det är vad reglerna stipulerar? Stipulerar reglerna att målet ska räknas för pucken redan var satt i den riktningen så godkänn målet. Jag tycker absolut att grunden i snart sagt all idrott är rättvis. Det ruckas genom fusk ja. Men om en spelare fuskar tar det oftast hus i helvete och handskar träffar ansikten. När domare fuskar eller bara fullständigt brister i kompetens så får inte saken regleras på det viset. Så någon motvikt finns inte när domare myglar eller brister. Då finns bara ett 110% skydd för domaren.
Kapanen spelade 13min i nattens möte med St.Louis Blues som slutade med vinst för Canadiens med 5-2. Kapanen blev poänglös med enbart 1 skott på mål och -1.
DenRöda: Kapanen har inte barit speciellt bra. Inte stuckit ut under sina matcher i 3:e kedjan. Med Slafkovski tillbaka vilken dag som helst lär han bli förpassad till 4:e igen. Och när Laine är åter om 1.5-2 månader senast så är chanserna stora att vi ser honom i Timrå igen. Jag börjar också att göra mig redo för hans återkomst :)
Godmorgon TIKare! FYFAN vad roligt att äntligen se två lag i SHL som bjuder upp till rolig ishockey. Jag är inte här för att sprida nå salt i några sår, tvärtom. Jag skrev inför matchen att det fanns två utgångslägen, in-your-face hockeyn eller vår tajta defensiv med flygande kontringar. Det sistnämnda drog längsta strået denna gång men jävlar vad kul att se två lag som verkligen bjuder upp till dans, vilket vi inte är direkt bortskämda med i dagens SHL. Ni är utan tvekan ett av de bättre lagen vi mött. Dessutom, stort av kapten Lander att berömma Brynäs istället för att kritisera sin egna insats. Lyfter på den berömda hatten och tackar för en god match!
söder över: Dagens hockey är alldeles för tråkig när lag kan haka, hålla fast samt blockera vid sarg. Vem vill titta på den hockeyn. Det tråkigaste med detta är att domarna konsekvent medvetet blundar.
I lördagens matcher såg vi att man tog hjälp av VAR vid mål i många matcher, men inte i torsdagens match. När Olli reagerade efter Brynäs offsidemål, hade domaren enkelt kunnat ta en granskning, men stoltheten sa nej.
Något måste göras med nivån domarna har idag, domarna måste dömma efter regelboken. Visst det kan bli fel ibland, men inte så konsekvent, men man har VAR att tillgå.
Som det är idag förstör domarna utvecklingen av Svensk hockey. Att domarkåren är korrupt finns det ingen tvekan om.
Att vissa lag premieras är också helt tydligt. Inför regeln där tränaren kan kräva bedömning av en situation, domarna ser det säkert som intrång i deras integritet, men något får de tåla.
DenRöda: Det är väl speltiden på 13 minuter som fortfarande gör att det känns osäkert?
Däremot så tycker jag det är rätt tydligt att han kastar bort sin offensiva utveckling med att vara så sugen på att spela NHL till varje pris.
Frågan är väl bara i vilken form och mindset han skulle vara i om han kommer tillbaks? Har vi Timråiter för orimligt ställda mål på honom på att han skall komma in och leverera massa poäng direkt?
Därenot har han ju i allafall styrkor som är mer än välkommet. Som hans styrka med puck. Det skulle vara så mysigt med just en center av hans spelartyp. Som kan gå ihop med Jonte och få fast pucken i lite längre anfall mellanåt.
solbacken: ”I lördagens matcher såg vi att man tog hjälp av VAR vid mål i många matcher, men inte i torsdagens match. När Olli reagerade efter Brynäs offsidemål, hade domaren enkelt kunnat ta en granskning, men stoltheten sa nej.” Nu är du väl ute och cyklar? Sedan när videogranskas det i SHL om det var offside innan ett mål?
Tigerhjärta: tycker inte att Timrå bjöd upp till någon riktig dans! Dom försökte, men ni stängde ner oss effektivt! En rättvis seger, tyvärr! Känns lite surt idag, men ny match på tisdag!
nittontolv: Alltid lika tragikomiskt att se dom enögda konspirationsteorierna från det egna lagets fans (oavsett lag) om ”korrupt” domarkår och ”premiering” av vissa lag, när det egna laget ex åkt på ett baklängesmål pga en påstådd domarmiss. Det roliga är att samma enögda gnällspikar ALDRIG säger nåt om orättvisa och korrupta domare, när ens eget lag har gjort ett mål som också har föregåtts av en påstådd domarmiss. Nä, då brukar det helt plötsligt heta att ”låt domarna döma, antalet misstag brukar jämna ut sig för alla lag under en säsong….” 🤣
Sputnik1: På TV-bilderna är det svårt/omöjligt att se NÄR pucken passerar blå, eftersom sargen skymmer. Domarna brukar väl erkänna i efterhand i såna lägen, när och ifall dom gjort fel. Kan tänka mig att bilderna från spelarbåssidan visar att pucken hinner vallas i sargen innan den passerar blå, vilket gör att vår gubbe närmast ert bås precis hinner ”hem” över blå innan pucken hinner ställa honom offside.
Vi bjuder BIF på en hel jävla del som dom inte förvaltar alls…
FBK var betydligt vassare… "
Håller helt med dig, sedan spelar FBK en klart mer sevärd hockey därutöver. Roligt att Brynäsrepresentant på presskonferensen säger att det var den mest sevärda matchen i MERP på länge. Det är inte topp fem bland Timrås matcher i år. Samtidigt roligt att Ollis spel ger entertainment.
Pinaceae: Din roliga magsurhet över att Brynäs spelar timråhockey bättre än er själva, påminner om den magsure jägaren. Han som missade att träffa den bortflyende haren och bittert sa: ”Ja, stick då din jävel. Det är ändå såsen som är godast!!” 🤣🤣
Sputnik1: Obegripligt arr domarna vidhåller sin sak. Spelaren är ca tre meter offside. Titta på de andra två Bifarna som stirrar på pucken i anfallszon vid det tillfället. Fryser man bilden när spelaren fortfarande är offside så råder det inget tvivel om det skulle finnas. Fel kan alla göra men erkänn isof.
söder över: Var förmodligen frustrerad över att domarna inte blåste av när han fick ett skott mot huvudet och gestikulerade till dem att avbryta (vilket dom ska och brukar göra då).
Signature: Det enda obegripliga är väl att du verkar ha förmågan att utifrån TV-bilderna kunna se genom sargen och därmed kunna se när pucken passerar blå. Övernaturliga krafter kanske. Röntgensyn? Nä, inte troligt... Det mest troliga är väl att domarna vidhåller sin sak därför att dom har andra bilder att titta på och i efterhand har kunnat konstatera att det inte var ngn offside.
Sputnik1: Jag vet inte om det var offside eller inte. Har inte sett om situationen. Men på bilden du lagt upp syns ju inte pucken. Borde finnas andra kameravinklar.
Huge: Tja, ska inte gå i debatt med dig för det slutar alltid med att det är kunnigt yrkesfolk som fattar alla beslut. Måste vara lätt att leva med den ståndpunkten.
söder över: För någon vecka sedan (har inte dagsfärsk statistik) var Brynäs det laget som hade flest puckerövringar i offensiv zon. Apropå att man bara backar hem och att Timrå forecheckar som galningar.
Har inte statistik från gårdagens match men ganska säker på att Brynäs lyckades med sin forechecking fler gånger än Timrå, även om det var era öppna spjäll i neural zon som var Brynäs primära anfallsväg. Möjligtvis ett resultat av misslyckad forecheck från Timrås sida.
Tror ärligt talat inte varken Brynäs eller Timrå kommer vara jättehögt upp i tabellen när vi summerar säsongen, men kul att båda slåss i toppen just nu.
Huge: Om ni läser i denna bok så borde ni se att inget Timråfans skyller förlusten på domarna utan Brynäs var det bättre laget igår. Men skenarellt finns det mycket att göra på domasidan.
Huge: Ni var bättre, vann och hade mer tryck åkningen. Några här har åsikter om offside. Kan mycket väl ha varit så men BIF var bättre och jag tror BIF hade vunnit hursom. Kan du nu bara tagga ner och avsluta gästsejouen här. Tack på förhand //Sargad
Signature: Nä, men varför går du i debatt då, innan du ens vet NÄR pucken passerar blå? Sen är det väl inte bara "kunnigt yrkesfolk som fattar alla beslut", vad jag vet. Har har ju du själv som okunnig om fakta och utan att ha sett när pucken passerar blå, fattat beslutet att det är offside.
sargad: Mycket riktigt. Brynäs VAR bättre och vann därav. Men med matchen mot Malmö i närminnet svider det att se tabbar från zebrorna som direkt renderar till mål för motståndarna. Dom här två sista matcherna för oss har zebrorna stått i fokus, vilket är sjukt irriterande. Hade varit uppfriskande om en enda domare bröstat upp och erkänt misstag. Dom hade kunnat höjt sig själva i så mångas ögon om dom gjorde.
Sputnik1: Den där stillbilden säger ju inte ett skit eftersom den inte visar när pucken passerar blå. Har tittat på dom rörliga TV-bilderna och inte heller där går det att avgöra saken, har bara en teori där det möjligtvis är så att pucken vallas i sargen innan den passerar blå, nåt som gör att passeringen av blå fördröjs så pass mkt att vår bortre gubbe hinner hem och tillbaka över blå. Rimligtvis borde ju domarna ha haft anda vinklar att titta på, har svårt att se varför dom annars och medvetet skulle påstå att dom gjort rätt, ifall bilderna som haft att tillgå klart visar på en offside på ett par meter. I regel brukar väl domarna alltid erkänna att dom har gjort fel, speciellt när det gäller i samband med ett mål som har tillkommit efter en påstådd domarmiss.
Fantastiskt roligt iallafall att vi har en RIKTIG TIMRÅKILLE i toppen på SHL målligan framför alla coola kanadicker och finnar. Stort Grattis Filip ♥️♥️♥️
kan motståndarmålvakten flyttat buren anfallet innan. Ska målet dömas bort då?Gillar rättvisa, men hur långt ska man använda tekniken. Teknik kan inte avgöra om en spelare knuffats in vid mål exempelvis.
Vad vill vill ha för sport?