Det är 6 matcher kvar spelmässigt hade Timrå spelet i vanlig ordning, vilket inte är oväsentligt i sammanhanget. De behöver bli lite rakare i spelet, för mycket backa och svänga ifrån emellanåt, samt att 70 % av laget måste ha bättre disciplin i backcheckingen för den är alldeles för dålig på för många. Man fick verkligen en mardrömsstart i den här matchen. Lite mer desperation, rakare spel, tuffare presspel och ett disciplinerat hemjobb det kommer räcka långt. Tycker att Timrå backar hem för tidigt ibland och ger bort hela mittzon lite för ofta.
{8906}: Håller med dig och har varit inne på det ikväll med! Flertal ggr Timeåspelarna har sjukt stor respekt för Lövenspelarna och det kunde vara 1 Löven spelare mot 3 Timråiter när Lövenspelaren kom i fart, ändå backar alla 3 in i egen zon och Lövenspelare kunde gå förbi och ta skott.
Det kändes som det var för stor respekt över hela isen ärligt talat och vi vågade inte pressa i synk i off zon då rädslan var att gå bort sig, istället hamnade vi på hälarna och Löven kom enkelt ut ur egen zon till kontringsspel.
{8906}: De gör försök att störa vid blå tycker jag. Och det lyckas hyffsat iaf i första och andra. Men så fort löven kommer in i zon så ställer sig laget i målgården och ser skräckslagna ut. Löven får massvis med ytor att bryta in och få perfekta skottvinklar.
Patrick Polly: Jag har svårt att köpa att Wedin skulle kosta mer än Timrå får ut av honom. Visst, de två första säsongerna förstördes av skador, men 39 poäng på 62 matcher är en stark notering - särskilt om hänsyn tas till att han ... | Läs mer