Café

Grupper · 49673 inlägg · 1045 ämnen

Zon för politiska diskussioner

« · 2705731 · » Till forumet



Sv: Zon för politiska diskussioner
puffe: ”MPF anser att TV4:s agerande att medvetet utnyttja inspelat material från andra tillfällen, ett agerande som vilseleder tittare att tro att myndigheten skulle ha uttalat sig om den granskning Kalla fakta framför, är minst sagt anmärkningsvärt, osakligt samt i uppenbar strid mot gällande medieetik.”

Ironin i att det snabbt visade sig vara Kalla Fakta som var den verkliga trollfabriken. Beställningsjobb från Socialdemokraterna (som de gör inför varje val)?
Kommentera

Sv: Zon för politiska diskussioner
Rip Kirby: ” Att vinna nästa val är uppenbarligen viktigare än att bibehålla trovärdigheten som partiföreträdare.”

Det där lät som det var hämtat från Sossarnas partistadgar faktiskt.

Vinnare i denna ”storm” är troligen SD som än en gång lyckas hamna i fokus och få ”alla” att diskutera dem
Kommentera

Sv: Zon för politiska diskussioner
Bad_Brett: Inte förvånad att du 'glömmer' nämna en sak. MPF ser ingen problematik med själva avslöjandet.

För övrigt är jag absolut ingen fan av TV4(tvärtom) , men att ha troll på lönelistan är inte värdigt ett parti som vill leda Sverige.
Kommentera

Sv: Zon för politiska diskussioner
370:
Tja,...
Man har ju pratat om Tyskland och Hitler i flera decennium.
Så varför inte, Det är samma bibel!

www.youtube.com/watch?v=vVDrfyRterA&pp=ygUUZGllIG1hdWVyIGViYmEgZ3LDtm4%3D
Kommentera

Sv: Zon för politiska diskussioner
Silly: Vet inte jag.. har inte hört någon diskutera honom sedan vi läste Historia i skolan, men det beror väl på umgänge
Kommentera

Sv: Zon för politiska diskussioner
370: Ja, SD är ju den typen av parti, där det ses som meriterande och en fjäder i hatten efter att ha fått såna här rubriker i all media som finns. Litegrann mantrat, syns vi, då finns vi!
Tvärtom mot samtliga "etablerade" partier där detta skulle setts som något väldigt skamfullt.
Kommentera

Sv: Zon för politiska diskussioner
Rip Kirby: Ja jag uppfattar det också så
Den dag de ses som mainstreamparti dalar dom tror jag
Kommentera

Sv: Zon för politiska diskussioner
puffe: Haha, vilket avslöjande? Det är lite som om jag wallraffar ICA och "avslöjar" är de ägnar sig åt barnarbete och klipper ihop det med intervjuer med Socialstyrelsen där de pratar om hur barnarbete är ett växande problem.

Sedan anmäler Socialstyrelsen mig till Granskningsnämnden efter som intervjun var tagen ur sitt sammanhäng. De konstaterar även att det inte är förbjudet med PRAO i Sverige, vilket var det ICA hade ägnat sig åt.

Så vad är det för avslöjande jag har gjort?

Hela poängen med Kalla Faktas inslag var att Sverigedemokraterna använder partistödet för att finansiera påverkansoperationer. MFB har konstaterat att denna typ av konton aldrig klassas som påverkansoperationer. Utöver detta har det visat sig att flera av dessa konton inte alls var kopplade till SD.

Så "avslöjandet" - resultatet av ett års tämligen oetiskt - och delvis skattefinansierat - wallraffande, är att en praktikant hos SD har använt ett privat konto för att posta diverse dumheter.

Nya Watergate eller?

Visste såklart redan innan att vänstern alltid kör "double down" på sådana här saker istället för att erkänna vilket otroligt pinsamt försök detta var av sosseriet att försöka påverka EU-valet. Men Israel fick 12 poäng av svenska folket efter Gretas terrorvurmande så det finns hopp. :-)
Kommentera

Sv: Zon för politiska diskussioner
Bad_Brett: SDs trollfabrik har verkligen makt över dig.
Kommentera

Sv: Zon för politiska diskussioner
Bad_Brett:
"
MFB har konstaterat att denna typ av konton aldrig klassas som påverkansoperationer.
"

Ett av många exempel på den desinformation du fallit för.
MinFakkingBror Podcast är ingen källa att utgå från.
Kommentera

Sv: Zon för politiska diskussioner
Pinaceae: "MPF registrerar och bedömer inte vad aktörer uttrycker i den svenska informationsmiljön, eftersom det skyddas av yttrandefrihetsgrundlagen samt tryckfrihetsförordningen."

Du kan läsa mer om otillbörlig informationspåverkan här:

mpf.se/kunskap-och-stod/vanliga-fragor-och-svar

Så kan du fundera en stund om du tycker att några memes på TikTok passar in på beskrivningen.

Däremot så är det rejäl trollvarning på dig, då du hittills inte har tillfört ett enda sakligt argument, utan bara fortsätter larva dig.
Kommentera

Sv: Zon för politiska diskussioner
Bad_Brett:
Jag förstår att du blir irriterad när någon påpekar att du sprider konspirationsteorier från trollfabriken.
Kommentera

Sv: Zon för politiska diskussioner
Pinaceae: SD-light imponerar inför EU-valet.

www.youtube.com/watch?v=_Sufr_BOOvk
Kommentera


Sv: Zon för politiska diskussioner
puffe: Motorhistoriska Riksförbundet är skeptiska.

"...eller om bilen utgör en miljöfara känns lite godtyckligt", tycker du inte?

Stasi-fasoner.
Kommentera

Sv: Zon för politiska diskussioner
Bad_Brett: Bra att alla är skeptiska, källkritik bör bli huvudämne, såväl i kommunala som vinstdrivna skolor framledes.
Kommentera

Sv: Zon för politiska diskussioner
puffe: Jag hoppas helt ärligt att vi alla, oavsett politiska åsikter, kan enas om att att SD:s meme-konton inte är den fråga som bör dominera inför EU-valet. Det blir plågsamt uppenbart att detta bara är en distraktion för att slippa diskutera viktiga sakfrågor och det blir lite parodi över det hela.

Eller tycker någon på allvar att några meme-konton är en större fråga än klimat, drogkarteller, skjutvapenvåld, sprängningar, effektbrist, skenande bränslepriser etc.?

Och även om man nu mot all förmodan tycker det, så kommer inte regeringen falla och SD kommer inte tappa väljare, utan snarast tvärtom (lex Israel i Eurovision). Så vad är poängen?
Kommentera

Sv: Zon för politiska diskussioner
Bad_Brett: Tycker det är olustigt att ha anställda som avlönas
för att sprida s.k. skämt(vilket så medvetet blir hat) mot meningsmotståndare. Oerhört antidemokratiskt.

Men, angående EU-valet, har lyssnat på flera debatter nu och imponeras inte av den debatten.
Kommentera

Sv: Zon för politiska diskussioner
puffe: Jag häpnar över den otroligt låga nivå som råder i debattklimatet idag. Nej, allt var inte bättre förr, men det förefaller vara väldigt låga, ibland obefintliga krav på debattdeltagrna. Som idag i riksdagen, när Johan Persson försöker hetsa Jimmie Åkesson till mera hets i debatten. Lyckligtvis slapp vi detta. Hur barnsligt är inte det här?
Kommentera

Sv: Zon för politiska diskussioner
Då ska du kolla på de så kallade EU-debatterna, Där har man skämskudden framme hela tiden. Sjukt pinsamt och då pratar vi om människor som ska babbla för 100..000 i månaden.
Kommentera

Sv: Zon för politiska diskussioner
Rip Kirby: Hörde inte detta, men Korv-Johan(och Folkpartiet) är nog rökt/grillad om han inte får gensvar för Folkpartiets extrema upprördhet och visar någon form av handling. Den liberala röda linjen mot SD är rosa, snart är den vit.

R.I.P. Folkpartiet
Kommentera

Sv: Zon för politiska diskussioner
puffe:
Problemet är inte politikerna här alltid eller kanske delvis inte bara. Utan det forum de förutsätt verka i, och frågan är vilken typ av debatt man vill ha. Nu vräks det på med alldeles för mkt påståenden som inte backas upp. Symptomatiskt är inlägget nedan, hur många av de som uttalar sig har faktiskt läst direktivet.
Kommentera

Sv: Zon för politiska diskussioner
Tarasov: Vet inte om du syftar på Jan-Emanuel, men det direktivet var lika horribelt som samtyckeslagen. Poängen är att direktiv och lagar får inte vara godtyckliga. Det blir lätt som den där sketchen från Galenskaparna när de ska förklara reglerna i Curling. Dvs, om ett direktiv eller lag _kan_ misstolkas, så ligger inte felet hos den som gör en alternativ tolkling, utan felet ligger hos den som har gjort formuleringen.

Är man lite konspiraktoriskt lag kan man ana att vissa direktiv är medvetet luddigt formulerade...

Kommentera

Sv: Zon för politiska diskussioner
Bad_Brett:
Ja jag undrar om Jan Emanuel läst direktivet men även om Journalisten eller bilentusiasten gjort det.

Ja om en som är van att inte tolka lagen kan göra en tolkning eller om det är mycket svårt att efter en djupare utredning kan jag hålla med. En misstolkning kan mkt väl göras av någon som är okunnig eller saknar erfarenhet

I övrigt har jag inte läst just det direktivet, men direktiven brukar vara generella.
Kommentera

Sv: Zon för politiska diskussioner
Tarasov: Lite trist när ideologi inte är viktigast längre. Finns många pajasar, till vänster och höger som gör allt för att få leva på våra skattepengar.

Senast var det nån som petats i SD och nu dyker upp på Folklistan. Prioriteterna var snus och EPA-traktorer.

Sorgligt att viktigare frågor undermineras av populism, men sånt är väl livet i en Demokrati
Kommentera

Sv: Zon för politiska diskussioner
puffe:
"
Tycker det är olustigt att ha anställda som avlönas
för att sprida s.k. skämt(vilket så medvetet blir hat) mot meningsmotståndare. Oerhört antidemokratiskt.
"

Helt enig, det är så problematiskt det bara kan bli att ett parti sprider hat mot meningsmotståndare under falska konton. Sorgligt att regeringspartierna inte har någon ryggrad.
Kommentera


Sv: Zon för politiska diskussioner
puffe: När hade Sossarna en egen fin och bra vision för Sverige? De verkar mest försvara sina dumheter de ärvt från tok-Demokraterna i USA. Köpta globalister har vi även nu i ledning. 100 miljarder till det mest korrupta landet i Europa ena dan. Sen finns det det inte pennor till elever i skolan. Nä, jag kan korruption och det kommer i denna form av "godhet" vi ser nu :-)
Kommentera

Sv: Zon för politiska diskussioner
Costanza:
Nu är sommaren här:
Ta en bira och gå ut och njut och vicka på ögonbrynen och ge dem heta blickar!

m.youtube.com/watch?v=A6TH-4qWYv8&pp=ygUQc3ZlbnNrYSBmbGlja29yIA%3D%3D
Kommentera

Sv: Zon för politiska diskussioner
Varma ljuva sommarkvällar väntar runt hörnet, Det är bara att ta in och njuta:

m.youtube.com/watch?v=hX3d61HL9Fs&pp=ygUXb20gc29tbWFyZW4gdWxmIGx1bmRlbGw%3D
Kommentera

Sv: Zon för politiska diskussioner
Äh va fan .. vi kör en till..
Rocka loss nu på parketten med en Talisker
I glaset,
Grannfrun ser mig och verka sugen på att haka på..
Men gubben hennes är så jävla stor!
😇

m.youtube.com/watch?v=PQuDXSXGkAg&pp=ygUQc29tbWFyIGkgc3ZlcmlnZQ%3D%3D
Kommentera

Sv: Zon för politiska diskussioner
Silly:
Nu bryr jag mig inte så mkt om trådarna här mend u vet att du är i den politiska tråden nu va?
Kommentera

Sv: Zon för politiska diskussioner
Costanza: Ok? Kan du vidareutveckla, vilket land är mest korrupt i Europa? Ryssland gissar jag, är det rätt? Pennorna har jag dock ingen koll på, men vet var glädjebetygen blomstrar
Kommentera

Sv: Zon för politiska diskussioner
Costanza: "100 miljarder till det mest korrupta landet i Europa ena dan."

Vad falls, får du fortfarande in RT?
Kommentera

Sv: Zon för politiska diskussioner
Pinaceae: Om 50 år kommer man se tillbaka på Trump som 2000-talets Martin Luther King Jr. Dagar livet känns meningslöst, sätter jag alltid på ett tal med Donald Trump för att få tillbaka motivationen. Han är verkligen en fantastisk människa, även om många inte tycks begripa det. Men att fortsätta kämpa för det som är rätt, trots att han riskerar att bli lynchad eller satt i fängelse av korrupta demokrater, är otroligt inspirerande.

Lite som när Peter Forsberg genomgick 25 operationer bara för att kunna få sluta på sina egna villkor, trots att han hade kunnat slippa all sveda och värk och levt gott för sina pengar.

Jag tror det är just detta som gör att många provoceras av personer som Trump, Musk och Thatcher; De sover 4 timmar per natt och uträttar mer på en dag än vad vi "vanliga" människor gör på ett år. När vi "vanliga" blir oroliga att få ett samtal från HR ifall vi ifrågasätter företagets värdegrund, är dessa människor villiga att riskera precis allt för att göra det som är rätt. Deras blotta uppsyn påminner oss om hur fruktansvärt misslyckade vi är i jämförelse. För många tycks det enda sättet att hantera detta vara att intala sig själv att det rör sig om ondskefulla psykopater, som enbart skaffat sig framgång på grund av lögner och manipulation.

Trump är fantastisk.
Kommentera

Sv: Zon för politiska diskussioner
puffe: Dyk ner i annat än SVT så kommer du fatta att Ukraina/USA/UK inte är såå oskyldiga här. Fundera lite på vad USA skulle göra om FSB hade 10 baser i Mexico och började döda 10000 amerikaner i norra Mexico efter en rysk statskupp i Mexico City.
Kommentera

Sv: Zon för politiska diskussioner
Pinaceae: Jag använder skallen och får in rätt information :-) Bara vibrerar av sanningar känner jag.
Kommentera

Sv: Zon för politiska diskussioner
puffe: Stämmer bra att det är Ryssland som är mest korrupt. Många övriga länder på listan har också en gemensam nämnare... Warsawa-pakten = Ryssland. Serbien (Jugoslavien) undantaget i just det här exemplet eftersom Tito ville vara cool på egen hand och distansera sig från Sovjet. Dock är Serbien (tillsammans med Ungern) stora rysskramare idag.
Uppladdat:

0x600-corrupt.jpeg

Kommentera

Sv: Zon för politiska diskussioner
Costanza: Tror du på riktigt att Ryssland skulle nöja sig med Ukraina? Eller att Ryssland bara gör det här för att USA har lite baser i Ukraina? Dom här nationerna har proxykrigat lite här och var sedan andra världskriget, det här är inget som förvånar Ryssland alls.

Hört talas om Alexander Dugin och Putins beundran för honom och hans verk "Foundation of Geopolitics"? Det här är sedan länge utstuderat och planerat av Putin och Ryssland. Putin måste köra nu innan han dör om han ska kunna återställa Sovjet.
Kommentera

Sv: Zon för politiska diskussioner
Costanza:Gillar Dej, trots allt, Ingen är oskyldig, men vissa scenarier är bara just det och verkligheten är en annan. Ett stort problem nu är Rysslands försök att ockupera Ukraina, finns väl inget vettigt argument mot det?
Kommentera

Sv: Zon för politiska diskussioner
puffe: Gillar er alla här. Vi läser verkligheten på olika sätt, men jag älskar ändå er, Puffe och andra. Kom ihåg att George är snäll.
Kommentera

Sv: Zon för politiska diskussioner
SuneMangs: Fin karta, problemet är att den inte stämmer med källan:

www.transparency.org/en/cpi/2023
Kommentera

Sv: Zon för politiska diskussioner
Pinaceae: Sosseriets nya valfilm, helt fri från desinformation:

x.com/TheKlemming/status/1798729915036250607
Kommentera

Sv: Zon för politiska diskussioner
Bad_Brett: Jag gillar Ryssland. De har kristna värderingar som jag gillar. Dessutom bombar de skiten ur nazzar och globalister i Europas mest korrupta land.
Kommentera

Sv: Zon för politiska diskussioner
Costanza: Finns det överhuvudtaget något land som inte är korrupt?
Kommentera

Sv: Zon för politiska diskussioner
Costanza: Please tell me you're joking
Kommentera

Sv: Zon för politiska diskussioner
Costanza: Hoppas du driver..
Kommentera

Sv: Zon för politiska diskussioner
Costanza:
Hur ser det ut med oppositionen där?
Kommentera

Sv: Zon för politiska diskussioner
hanzon:

Du kan läsa mer om det här:

www.transparency.org/en/cpi/2023

Inget land har 100 poäng men det visar tydligt på grader av helvetet.
Kommentera

« · 2705731 · »