eltifoso: Ja, det kan bli en hejdundrande match på Hovet på tisdag, mellan gamla kombattanter Ulfven och gårdarna, speciellt om Pölsan skulle vinna och ni bli utan poäng idag, eftersom det då innebär att matchen blir avgörande för ställningen era lag emellan.
För oss själva var ju potentiella motståndare i kvarten Pungarne, Läjkrarna, Gårdarna, Lustorna eller Ulfvarne - och eftersom jag tror att vi har bättre chans mot de fyra andra lagen ser jag ju helst att vi slipper Ulfven.
I detta nu ser det ju ut som - skulle resultaten stå sig - som att vi ligger för plats 3-4 och har avgörandet i egna händer, även om vi t o m kan doppa till plats fem också. Ulfven kan ju bli 4-6 vilket om det vill sig illa samtliga leder till att Luleå-Ulfven möts i kvart. Däremot slipper vi mötas, om Ulfven tar plats 7, så....kan ni inte nöja er med den platsen? Genom att torska idag och på tisdag?
Sven.Savage: Fina resultat just nu, vi behöver er hjälp att slå gården, samt att fröludna smiskar växjö för att hålla oss på rätt sida strecket
Just nu har vi lite oväntat en poäng hemma mot brynäs dock, men det mesta talar väl för att brynäs plockar samtliga pinnar där, de ser riktigt pigga ut precis som igår då de oturligt förlorade mot oss.
Men noll på oss och noll på Dif, skulle ge en riktigt spännande sista match mellan två elitserietitaner
Det är en match där båda lagen är offensiva och kör på och flest lägen för Luleå och i ett av dessa placerar Rajala in sitt andra mål för dagen till 3-1 för Luleå och så j-a kul att se att Toni Rajala kommer igång när slutspelet närmar sig:-)
Vi hade ju en tio matcher där spelet slirade och omedelbart strömmade kraven och förslagen in från alla läktarcoacher men Fagervall var cool igen och höll fast med linorna och nu börjar det lossna:-) Snyggt, Fagervall:-)
Flix helt naken i friläge men slashas bakifrån och mannekängen tacklar med sina känna Flix. En klar straff inser alla, men zebrorna blundar.
Nå ja, vid 3-1 kan man köpa det.
Då och då blir det småfighter som inte riktigt släpper loss ordentligt, men ganska tillräckligt för att det ska bli tydligt att inblandade lulespelare som Melart eller Jaros är de som är starkast:-) Jag tror att gårdarna gärna vill "visa hur tuffa och farliga" de är men de går på pumpen hela tiden - Luleå är ett lag som inte behöver backa mot någon motståndare om det gäller att vara tuff. Kanske Malmö skulle kunna stå upp, men knappast något annat lag.
Perioden är över och 3-1 till Luleå.
Nu byter jag nog arena, för att slippa se apapostel Lindberg intervjua spelare "do jo priför inglisch or svidisch, inglisch aj prisjom"?
Och - vilket man inte behöver säga - den förbannade Lars Lindberg, Norran-Apan, är bara värre och värre och snart sliter han väl av sig ansiktsburken han har på sig (för det där utseendet kan väl ingen människa ha) och så visar det sig att under burken döljer sig en fläskkotletteskammad brännvinsjournalist vid namn Fehlman.
Fy satan så usel han är, det måste vara någon sorts rekord även för en Apa.
När han får chans sitter han och rabblar från stat-data, vilka av någon underlig anledning ALLTID är där för att "BEVISA" hur klanderliga Luleå är - mest utvisningar i offensiv zon, minst mål gjorda i PP och annat dravel rapporterar glappkäften med illa dold förtjusning. Däremot kommer han inte på att informera om att under omgång 19-50 har Luleå Hockey tagit flest poäng i serien, exempelvis.
Jag tycker att rokkiezebrorna sköter sig bra. Det är en småtuff match, men lagen får avgöra spelet eftersom zebrorna väsentligen håller sig kalla.
Jaha. Unge Filip gör en tavla. Han går bakom mål för att spela puck men gör det inte bättre än att han lirar den på en DIF-klubba en meter bort, och sedan ska han försöka flera gånger att stå ivägen för DIF-chans på DIF-chans och till slut faller han pladask varpå en DIF-spelare enkelt pangar in en hög puck 1-1.
Men strax därefter lekstuga flera gånger i DIF-försvaret och tredje gången pangar Flix in 2-1 bakom mannekängen:-)
Annars tycker jag att unge Filip G gör en bar match. Hans räddningar på skott utifrån och hans snabbhet att komma ut och stänga av luktar Lassiklass. Det han kan utveckla mer är snabbhet i sidledsförflyttningar och känslan för att röra sig perfekt på mållinjen - där är ju Lassi fenomenal och man ser skillnaden där Filip är mer "normal".
Men 2-1 var säkert väldigt betydelsefullt för att hjälpa unge Filip att skaka av sig tavlan till 1-1.
Nu meddelar Cmore att de har fått reda på att "Micflikier var på målvakten" och därför dömdes målet bort?
Nej, det invänder jag mot. Flix åker in för att försöka komma åt pucken, men två gårdare bakom honom vill hindra Flix, och tycker att det är en god idé att crosschecka Flix i ryggen för att fälla honom på Armalis. I princip är det samma sak som att gådare tar sig frö att tackla sin egen målvakt, även om de har en lulespelare emellan sig.
I Cmore tittade de själva på situationen flera gånger och ingen kunde se varför det skulle dömas bort, innan de förklarar att de nu "fått reda på varför". Uselt!
Jaja.
Pölsan har 0-1 på Ulfven, Lustan har 1-0 på Läjkrarna. Om något av de resultaten står sig är Luleå redan klara för kvartsfinal hur vi än lyckas själva i dag och på tisdag.
Gårdarna börjar andra i PP men när Rajala kommer in från utvisningsbåset får han direkt pucken och långt från sidan klappar han in 1-0 för Luleå:-)
Den där tycker jag att mannekängen i Djurgårns mål borde tagit, även om Rajala är en mycket duktig skytt, men vakten ska helt enkelt inte ge någon lucka i ett sådant läge.
Men vi tackar och tar emot.
När det gäller Luleås kamp för placering går tre av de fyra matchens nu i den riktningen vi önskar. Bara Pungen-HJV som står fel, 2-0 till Pungen, men vänder HV där och de övriga ställningarna står sig är Luleå klara för plats tre. Just nu är vi klara för minst plats 4, om resultaten blir som de nu står, men plats fyra känns som en förbannad mycket sämre placering än tre. Faktiskt.
Sven.Savage: Nu har jag inte sett situationen, men bara för att pucken är först in i målgården så får man inte hindra målvakten att utföra sitt arbete därinne. Tror inte att det finns något som heter offside i målgården som många dock säger. Man får inte vara i målgården och störa målvakten oavsett när pucken kommer dit.
Som sagt inte sett denna situation, bara ett regelförtydligande...
Sven.Savage: Och i CMorestudion sitter LinköpingsHellber och med illröda kinder bortförklarar ett regelrätt mål kompisarna i rummet bredvid just dömt bort och aktivt hjälpt Linköping med att "visst, de sa spelare i målgården men de menade nog målvaktsinterference". Samtidigt som han gnuggar händerna och myser förnöjt. FY FAN!
Han dömer bort för "spelare i målgården" men helt klart är att pucken är inne i målgården innan någon spelare och därefter har mannekängen Armalis aldrig kontroll på pucken varpå flera lule- och gårdarspelare innanför och utanför målgården gör vad de kan, inklusive att gårdare bultar omkull lulespelare för att få in-få ut den som ett sorts hockeysamlag.
Och till slut går den in.
Men ingen spelare gör något som helst fel. Visst är spelare i målgården men först efter att pucken är där, och vakten har den aldrig under kontroll och med de två förutsättningarna FÅR SPELARE VARA I MÅLGÅRDEN!
Det förbannade pajas-psykot Lärling satt ju och förstörde förra säsongen genom att avgöra match efter match per telefon genom helt sjuka bedömningar.
För att få slut på det kunde man sparkat Lärling men eftersom han är kompis till och lyder zebrabasen peterandersson ändrade de i stället reglerna.
Men det räcker inte för här får lärlingen chansen och inte oväntat gör han bort sig igen.
HUR INI HELVETE KAN IDIOTEN SITTA OCH DÖMA BORT ETT SÅ KORREKT MÅL, TYDLIGT FÖR ALLA?
Ja fy fan. Tidigare var vi med om att det fanns lokala videodomare som tog vidrigt felaktiga beslut för att gynna hemmalaget, och då plockade mn nort sådana.
Nu har vi alltså ett exempel (ett till, för i fjol var det massor) på ett extremt felaktigt beslut av idiotlärlingen fast han har alla möjligheter i världen att fatta rätt beslut.
Jaha, vi får Mariefreds Mikael Andersson och Vadstenas Christoffer Karlsson som zebror. Låter som en extrem rookie-uppställning men knepigare än herrar FriSören, Wolfram, Sjöqvistarn, Molgan och Höjdhopparen kan de väl inte vara.
Dock finns det goda chanser/svåra risker att det blir en tuff och fysisk match och det kan krävas en del av zebror. Rookie-zebror tenderar ju att ha bättre hörsel för vad hemmapubliken önskar så det kanske inte var så bra för gårdarna med denna uppställning?
OK. Ni vet förutsättningarna. Luleå ligger trea men det är så jämnt på platserna 3-7 att vi fortfarande riskerar att ramla ned till plats 7 vilket i så fall innebär att vi möter Öret eller HV i åttondel, och, om vi fixar det, får vi möta Köplustan i kvartsfinal, samt om klarar även Lustan väntar Apan i semi.
Hmm, kanske Lustan är så svag nu att en sådan väg vore att föredra, hellre än att gå direkt till kvartsfinal men då råka ut för Warulfvarne?
Vi har ju också en teoretisk chans att hålla oss kvar på plats 3, men för det krävs nog att vi spöar både Djurgårn och Läjkrarna, eftersom Pungen med hemmamatcher mot HV och Malmö mycket väl kan gå rent. I så fall får vi möta Djurgårn eller ev. Läjkrarna i kvartsfinal, och skulle vi vinna den blir det i sin tur Lustan i semi (under förutsättning att de i kvart slagit det lag av Djurgårn/Läjkrarna vi inte fick i kvart), för i så fall får vi vinnaren mellan Warulfven och Pungen.
Det är de två ytterligheterna. Sedan har vi alla varianter där vi slutar på plats 4-5, och nog får Warulfven i kvart, eller plats 6 och får Pungen i kvarten, sådana varianter leder oss sannolikt till en semifinal mot Apan.
Tänkte räkna efter på alla tänkbara fördelningar av poäng i två sista matcherna för lag 3-7 och finner att det handlar om bara 16384 stycken så det fixar man väl med lite huvudräkning. Eller så tar jag den lata vägen och väntar 4,5 timma eftersom det då är bara 64 varianter kvar...en trevlig variant vore förstås om Pungen får stryk av HV samtidigt som Warulfven tar max 2p mot Pölsan och vi tar 3p av Djurgårn eftersom det skulle innebära att vi är klara för plats tre redan om dessa 4,5 timmar. Men då finns en liten risk att det blir Warulfven i kvarten... Ja, ja. Degersig.
Och låt oss upprepa förutsättningarna för att vi ska sluta på plats sju:
1. Vi måste förlora 3p mot båda Djurgårn och Växjö. 2. Warulfven måste ta 3p mot Pölsan idag. 3. Djurgårn måste ta 3p mot Warulfven i sista. 4. Läjkrarna måste ta 3p mot Lustan idag, eller 2p men då måste de slå oss med minst 2 mål på tisdag om vi inte torskat med minst tre mål mot Djurgårn idag. 5. Både Djurgårn och Warulfven måste dock hämta in ett minusmål mot oss. Om Djurgårn slår Luleå med ett mål och Ulfven med ett mål samt Ulfven slår Pölsan med ett mål - då hamnar båda lagen ett mål efter oss i Målskillnad. Det finns förstås många varianter för hur det kan ske. 6. Och måste förstås Pungen ta minst en poäng i sina matcher mot HV och Malmö.
Många om och men blir det. Men gissningsvis klarnar läget ordentligt efter ikväll och då kanske vi kan räkna fram vilka lag som möter varandra i kvarten. För oss blir det alltså med stor sannolikhet Warulfven (60%), Läjkrarna (25% eller Djurgårn (10%)i kvarten - 5% innebär att det blir Pungen eller Lustan eller inget lag alls om HV eller Öret spöat oss i åttondel...
Forwards Johan Harju - Jonathan Granström - Peter Cehlarik Jacob Micflikier - Lucas Wallmark - Lennart Petrell Toni Rajala - Jacob Lagacé - Bill Sweatt Karl Fabricius - Christopher Mastomäki - Johan Forsberg Emil Sylvegård
Backar Brendan Mikkelson - Craig Schira Jan Sandström - Jonathan Sigalet Ilari Melart - Christian Jaros Marcus Oskarsson
Målvakter Filip Gustavsson (Daniel Larsson)
Hedman är borta och Petrell ersätter. Lassi också borta och han var ju uppsatt för matchen mot HV men åkte inte till Jönköping och Luleå Hockey twittrade: Lassinantti stannade hemma av känningar i höft. Det var väl ljumsken han hade problem med i höstas, så det borde då inte vara den gamla skadan som gått upp. Nåja, han har 1,5 veckor till kvartarna börjar så det ska väl ordna sig.
Rekordunge Luleåvakten Filip G tar spaden medan Danne tar båsdörren.
Annars är laget oförändrat.
Kom dessutom ihåg att efter matchen mot Djurgårn tar våra damer över Delfinen för kvartsfinal nummer två mot Pölsan - vi vann första och kan, om vi vinner ikväll, bli klara för semifinal. Härliga damer vi har - hoppas nu att många stannar kvar efter herrmatchen för att jubla damerna till semi:-)
Sven.Savage: Jo, men det var fan på fisens mosse för Färjestad, gårdagens match kan vi prata om poängstöld. Vet inte hur många ramträffar Brynäs hade så det kändes lite surt även för vår del då Brynäs borde satt ett par puckar och vi hafr bättre poängmarginal mot Ulfwen.
Så var det genomfört, omgång 50 är spelad efter kvällens hängmatcher och nu återstår bara två matcher per lag.
Och ryyyyyyyyyyyyyyyyyyyslgt nog håller mina farhågor på att besannas. Ulfven tog Pölsan med 2-0.
Med hänvisning till tidigare beskrivning behöver vi då bara några 1-0 vinster samt följande resultat:
• Läjkers vinner med 0-1 mot Lustan, men på övertid. • Läjkers vinner den avgörande matchen mot Luleå med 2-0. Det sista målet går in vid 59.59. Förstås.
Det är klart att jag hade hoppats att Ulfven skulle tappa poäng, för då hade Luleå direkt varit klara för kvartsfinal. Men Pölsan försökte. Det var bara 0-1 och man tog ut vakten men Ulfven satte tvåan med 21 sekunder kvar.
Nåja. Shit happends. Vi laddar för gårdarna hemma i Delfinen i morgon. Jag tycker att världens vackraste tandlösa flin - Robin Jonssons - ska grina mot gårdarna i spelargången när det äntrar för match!
M.Lemiux: Tack väldigt mycket för en riktig beskrivning:-)
Jag hade besök av släkt från Luleå - vi såg förstås på matchen - men samtidigt hade vi mycket att prata om, så jag kunde förstås inte bedöma matchen, men det var det mer än värt:-)
Men Melarts mål snyggt placerat under ribban var ljuvligt!
Sven.Savage: Jag vill faktiskt säga att Luleå spelade riktigt bra igår och var bättre än Hv, så de två poängen ska vi inte ursäkta för :) Harju träffar stolpen för andra matchen i rad, skär i hjärtat att se en målskytt av Harjus rang inte riktigt har flytet denna säsong, ändå har vår Kapten skrapat ihop 27 poäng vilket vittnar om en produktiv spelare. Han kanske skulle mått bättre om han inte haft Kaptenbildeln, vad vet jag. Men vilken pärla av Melart till Luleås 3-3,...efter en tveksam början så har han minst sagt vuxit in i Elitserietröjan och han är med på många offensiva räder och mkt stabil bakåt och framför mål, lite Nagander klass på det ;). Tycker han är just nu är vår bästa back, den gigantiske finnen. Mikkelson har tyvärr tappat efter dom starka 25-30 inledande matcherna.
Luleå kom alltså tillbaka och snubblade sig fram till suddvinst mot HV igår vilket innebär att vi fortfarande är kvar på plats tre. Mycket överraskande eftersom jag nu väntat på att vi skulle rasa sedan flera omgångar.
Men för alla som känner Murphy's andra lag vet man då att raset kommer här på slutet och hur det nu blir, blir det ändå så att vi får möta Warulfven, det lag som opassar oss mest av de som återstår.
Jag räknade ju tidigare med att de fyra lagen på plats 3-6 var klara men så började Läjkrarna smyga sig ikapp, precis som de gjorde i fjol, smygande på en väg som tod Växjö ända fram till Gludet. I detta nu är det mer troligt än inte att Läjkrarna säkrar en plats bland de sex, och utomstående tror att det blir Djurgårn som missar, även om några kanske tror att det blir Warulfven, som i detta nu med en häng ospelade, som missar tåget.
JAG VILL VÄNLIGEN BE OM ATT FÅ INFORMERA OM ATT DET FINNS EN RISK ATT LULEÅ LANDAR PÅ PLATS SJU, OCH FINNS DET EN RISK SÅ INSER VI ATT JUST DEN NU KOMMER ATT INFALLA.
2016-03-04 Brynäs IF - Färjestad BK
2016-03-05 Färjestad BK - Brynäs IF 2016-03-05 Luleå HF - Djurgårdens IF 2016-03-05 Frölunda HC - Växjö Lakers HC 2016-03-05 Linköping HC - HV 71
2016-03-08 Djurgårdens IF - Färjestad BK 2016-03-08 Växjö Lakers HC - Luleå HF 2016-03-08 Linköping HC - IF Malmö Redhawks
Här har vi matcherna som är kvar. Warulfven har B2B mot Pölsan idag och i morgon. Tyvärr tar de väl sex poäng där. Pungen har bara HV och Malmö kvar och inget av de lagen har just något att lira för så det blir väl sex pinnar där. Och Läjkrarna som vunnit nästan allt mot slutet spöar en tydligt trött Köplusta borta. Om vi antar att de nämnda vinsterna blir med 1-0 resp 0-1 har vi följande läge:
Men då har vi inte räknat in de sexpoängsmatcher som återstår och som kommer att avgöra hela klapper. Kolla bara vilka rysare det handlar om:
2016-03-05 Luleå HF - Djurgårdens IF
2016-03-08 Djurgårdens IF - Färjestad BK 2016-03-08 Växjö Lakers HC - Luleå HF
Vilket tryck på gårdarna och på Luleå!
Då utgår vi från Murphy's båda lagar och inser att om det kan gå åt helvete, så går det åt helvete, och räknar med att Luleå förlorar båda sina matcher med 0-1 respektive 1-0, medan Djurgårn vinner mot Ulfven med 1-0. Då har vi följande tabelläge:
Hoppsan. Det innebär alltså att vi får tre lag på 89p - och om Läjkers bara tar 2p mot Lustan har vi hela FYRA lag på 89p, med följd att den inbördes ordningen och ordningen plats 4-7 avgörs på målskillnad!
Då räknar vi om lite. Nu antar vi, till skillnad från tidigare, följande modifikationer: • Läjkers vinner med 0-1 mot Lustan, men på övertid. • Ulfven vinner ena matchen mot Pölsan med 2-0 • Läjkers vinner den avgörande matchen mot Luleå med 2-0. Det sista målet går in vid 59.59. Förstås.
Japp, nu blev det inte oväntat 3 matchers avstängning för Tom Nilsson...tyvärr så missade dock domarna det under matchen och Luleå 5min PP att avgöra matchen på.
Sen...fin crosschecking på Legace från Tom Nilsson i ansiktet....domarna missade en solklar 5 minutare. Tom SKAIK-kommentatorn tyckte det var en solklar utvisning.
Sven.Savage: Ja, Luleå gjorde helt oväntat en riktigt bra match efter ha spelat dpligt de 5-6 senaste...ironin i det hela är att när vi gör en riktigt bra match och vaskar fram en massa bra målchanser förlorar vi...ödets onani :)
Man kan tänka att Apans match där de lyckades nå oavgjort mot bottenlaget Kronan inte var någon särdeles imponerande insats av Apan. Men i och med det, samt att luleå tog pinne av Lustan, är Apan nu serievinnare även i teorin - i praktiken har man ju varit det länge.
Robert EnkelP på Hockeysverige uppmärksammar det hela, samt listar totala antalet seriesegrar:
FLEST ANTAL LIGASEGRAR I ELITSERIEN/SHL 9 Färjestad 8 Djurgården 5 HV71 5 Skellefteå 3 Leksand 3 Brynäs 2 Luleå 2 Modo 2 Frölunda 1 Västerås
I mindre kritiska, för att inte säga helt okritiska apkretsar tolkas förstås det man uppnådde genom oavgjort mot Kronan som tvärsäkra bevis på att Apan är norrlands bästa lag någonsin, ja historiskt bästigast i hela landet, dynastiernas dynasti ger spelare efter spelare värdegrunnnnnd varpå de i ett gnistrande segertåg flyger över världen som de största av stjärnor.
Jag, som är mer objektivt och analytiskt lagd, förstår att man naturligtvis måste värdera resultat mot tänkbara förklaringar. Medan en digital vrål-apa inte behöver tråka ut sig själv med sådant utan lugnt kan förklara att "i morse, när han hade skött tarmen för första gången senaste veckan, upptäckte han att i stort sett varje kabel han la kombinerades med nya spännande dofter med olika ljudliga ackompanjemang - och det beviiiiisar förstås att Apan är bästigast i världshistorien". Ungefär så, för att illustrera den intellektuella nivå, där ingen sådan kan skönjas.
Men helt klart är att Apan vunnit serien fyra gånger i följd. Innan dess vann Luleå och säsongen innan Luleå slarvade Apan bort en säker serieseger och blev till slut bara trea på målskillnader etc. Till det har vi att Apan varit i fem SM-finaler i rad, varav man vunnit två.
Utan tvivel synnerligen framgångsrika senaste fem åren och det nationellt mest framgångsrika hockeylaget under denna tid.
Vad beror det på? Ja, man behöver knappast vara Einstein även om man dock måste fungera över apnivå, för att inse att det finns två övergripande förklaringar som jag överdrivande beskriver för att bli tydlig som:
A) Lagen är bra, men Apan är bättre. B) Lagen är ovanligt dåliga, men Apan är minst dålig.
I Apkretsar finns bara den första förklaringen, beslutad av Ulf-Ture, som med samma begåvning får en klave vid slantsingling och orakelmässigt förkunnar att det är klave på båda sidor av myntet.
Så, hur bra är Apan relativt de konkurrerande lagen igen-kligen, jämfört med andra lag som tillhört toppen under perioder av flera år i relativt deras konkurrenter ? T ex Warulfven, HV-71, Djurgårn, Pölsan? Jag skulle vilja addera Luleå 1994-1997 men eftersom vi sumpade 2 av 3 SM och 2 av 3 seriesegrar de åren avstår jag.
Jag har ju flera gånger presenterat en ap-alternativ hypotes, som inte utgår från att Apan är världens bästigaste lag historiskt.
Den utgår från att tidigare spelade landets bästa ishockeyspelare i Sverige, så småningom ökade antalet exporter till NHL till ett tiotal, men efter 2000 har draget utomlands successivt exploderat och nu har vi >100 spelare i nordamerika, varav de flesta i NHL samt nästan lika många i KHL, Schweiz, Finland och andra europeiska länder.
Vilket innebär att landets bästa spelare inte finns i Sverige. Numera ersätter vi dessa med allt fler importer, men dessa - B-laget från andra länder - kan förstås inte alls mäta sig med de vi exporterat som till stor del tillhör A-laget i NHL, KHL, Schweiz m fl.
Så naturligtvis förstår de, som förstår sig på saker, att det betyder att landets hockey är historiskt svag. Det kan man absolut inte förneka. Så är det bara.
En annan infallsvinkel för att undersöka saken är förstås genom att kontrollera om Apans exporter gör succé världen över.
Och det vet ju alla att de INTE gör. Megastjärnan Lehtonen fick har sparkats från bortåt 10 klubbar i KHL, Schhweiz och elitserien SHL på bara några år. "Stjärnorna" fläskberget och jockelindström gör Fiasko i KHL och sparkas, medan Oscar Möller år efter år levererar bara typ hälften av de poäng en riktig stjärna, som Luleås Linus Omark gör. Och bland alla de "NHL-stjärnor" som Apan utvecklat, falskeligen presenterade som egna produkter hela bunten, finns det ju faktiskt ingen stjärna alls. Delvis eftersom de allra flesta knappt når ovan AHL-nivån och deras "matcher" i NHL tillbringar de ofta på läktaren. De som lyckats få spela NHL-matcher lite oftare är som regel utfyllnad som brunkare eller sjundebackar, någon vakt har de ju aldrig lyckats med. Mest lyckad är väl Melker, men inte stjärna förstås utan imponerande gubben-i-låda mest.
Slutligen har ju Apan matchats internationellt, men inte speciellt imponerat. Senast sparkades de ju ut Europamästerskapet av Davos.
Så sammanfattningsvis talar alla fakta för följande:
Nej, Apans alla resultatmässiga framgångar senaste åren beror inte på att laget är speciellt bästigast, utan spelar i en liga vars nivå kraftigt försämrats som följd av att NHL. KHL och NLA köpt alla Sveriges bästa spelare och bland dessa finns väldigt många riktigt stora stjärnor, från olika svenska klubbar. Men ingen enda från Apan.
Nu har lagen bara tre matcher kvar - fyra lag har fyra matcher pga hängen Ulfven-Rögle samt Malmö-Pölsan kväll.
Warulfven vinner väl och knaprar, liksom alla andra lag i gula klungan in på oss eftersom då Ulfven, Djurgårn och Läjkers tog tre, Pungen två medan vi kammade nol...ett.
Det skulle i så fall innebära att vårt försprång, när lagen har nio poäng att spela om blir
Pungen 2p Ulfven 3p Djurgårn 4p Läjkers 6p
Spontant kan man väl tänka att det blir svårt att hålla Pungen och Ulfven bakom oss, men Djurgårn och Läjkers fixar vi väl. Men ser man på programmet kan det ju bli en ryyyyslig avslutning:
Lindberg Råkkar: He he, vi har någon nyansskillnad i vår uppfattning om hockey. Jag skriver "bäst i år", du skriver "plågsam tortyr" om samma match. Kanske tycker vi likadant och är överens om att plågsam tortyr är bäst;-)
Sven.Savage: En plågsam tortyr att se detta lag böka hockey, visst vi har några riktiga lägen men ingenting i spelarnas kroppsspråk tyder på att dom ska kunna göra mål när chanserna kommer.
En annan sak som gör mig beklämd att behöva se Harju i varje PP och även att se Cehlarik bänkad i hans kedja för att dom ska kunna ge Sylvegård byten. Hans formsvacka är avgrundsdjup och det känns som att han är ungefär på den nivån han hade när det gick som sämst under Rönnken och man fick respass i kvarten mot AIK.
Nu väntar jag bara på att läsa Råkkarns kommentar om matchen. Den mannen är inte lätt att imponera på, men nu måste han väl ändå hålla med om att Luleå, trots att vi inte fick in den, var för j-a bra i alla lagdelar?
Luleå med två stolpskott, tre frilägen samt två lägen där spelare bredvid vakten får puck men inte målar - värsta Lagacé som hade halva öppet, sa,t ett antal skott från djupt i slottet - medan Lustan inte hade mer än skott från distans.
Nu kan ju vilket lag som helst vinna även om Luleå var sportsligt helt överlägset värda att ta två pinnar.
Men sådan är hockey. Och i mina ögon är detta Luleås absolut bästa match i år så det känns för j-a skönt hur än det slutar.
Jag gillar ju att Hopparen inte tagit utvisningar, men skulle han tagit några är det förstås på Lustor och med en lägre nivå kunde det varit en handfull lustor som skulle åkt.
Men det följer han upp med att vid 15.30 tar han ut landslagsjanne som ska tackla en lusta,varpå denne lusta försöker fega sig undan genom att vrida undan överkroppen men blir tacklad på underkroppen vilket Höjdhopparen inbillar sig är knätackling eller vad fan han nu får för sig.
Luleå¨fixar boxen och strax därefter står en Lustaback framför lustamålet och synnerligen medvetet crosscheckar han Micflikier rakt i ansiktet och fäller honom - vilket EN, TVÅ TRE FYRA zebror missar det. Extra irriterande eftersom Zebrorna strax innan stulit två minuter av Luleås kamp för avgörande genom att ta ut landslagsjanne felaktigt.
Och isudd har Luleå Rajala-Sweatt inne och genom två screeningar av Lustan som tillåter Lasch åka runt oss centralt i båge, sätter Lasch en pass som ger Lustan Tömmernäs samma läge som Lagacé tidigare, men Tömmernäs missar inte utan sätter 0-1 och två pinnar för Lustan.
Stulna pinnar, får man tillägga, men vi stal två pinnar i lördags så det jämnar ut sig.
Den allra viktigaste synpunkten är att dettavar den bästa match Luleå spelat i år. Det var mycket viktigare än hur många poäng vi fick. Mycket, mycket viktigare.
Det här gör att man känner mycket bättre känsla inför slutspelet.
Visst, vi förlorade idag, men så blir det ibland. Jag kan snarare säga att med det här spelet skulle vi ha vunnit minst 9 av 10 sådana matcher och allvarligt talat har jag svårt att se vilket lag i SHL som ska kunna stå emot oss om vi kan leverera sådan hockey.
Försvarsspelet är hur säkert som helst i syfte att bara släppa till långskott på Lassi och med seriens bäste vakt ska det mycket till för att sådant ska ge mål. Dessutom fina tacklingar i försvaret som stoppåar och tar musten ur klena motståndare och slutligen mycket fint passningsspel och lagsamarbete i försvaret som gör att vi ofta kan spela oss ur situationer när motståndarna sätter hög press. Och så vakna backar som levererar långpass, som de aldrig gjort annat eller bara lurats tidigare.
Ja Gudars skymning vilket fint försvar vi har just nu. Kan nästan hålla med Osten om att det kan vara bäst någonsin, som han prognostiserade i somras. Och speciellt Sigalet och Jaros har väckt ut till osannolikt skickliga och säkra klippor.
Dessuitom! Idag hade vi ett anfallsspel som man länge saknat. Till stor del beroende av att backarna var snabbare att sätta pass. Men också som följd av fin energi och vilja bland linorna.
OK, för att vi inte målade men vi gjort i stopet sett allt frö att göra så och ett "normalt" resultat efter denna match skulle ha varit typ 5-0.
OK, Lustan: grattis till poängen.
Själva är vi extremt nöjda av det spel vi presterade och vi ser gärna att vi träffar på er i semi:-)
Och snygg frispelning av Rajala, samtidigt som han faller eftersom två lustor pressar ned honom, denna gång till väsentligen frispelning av Sweatt som dock blir tvungen försöka lyfta med en backhand, vilket Lasse Johansson läser av och räddar.
Korpen på axeln börjar ju viska att "nu får ni igen för det orättvisa flytet på Hovet"...
Satan denna flutlusta, nu blir Hajen frispelad 4 meter ut och klipper till direkt. Lasse Johansson hinner inte reagera alls, men skottet går klockrent i stolpen!
Luleå ganska taktiskt smarta att ta Lustan - vi svarar på Lustans höga press med 2-3 spelare genom att smyga upp spelare vid bortre blå och det har givit oss två rena frilägen - Harju och Hedman - men ännu fler har varit nära.
Jävligt konstigt att det står 0-0 eftersom Luleå haft väldigt mycket av spelet i andra perioden och har skotten med orimligt fina siffror. 23-8 i skott för Luleå efter två perioder och eftersom vi hade 6-5 till Luleå i första räknar alla ut att vi har 17-3 i andra!
Riktigt bra Luleå idag och det känns som att vårt spel är riktigt bra samt att vår förmåga att köra hårt fysiskt har knäckt Lustan.
Nu intervjuar de en mer ärlig Lusta, som erkänner att de varit hårt nedpressade och menar att "det ser ut som att en del av våra gubbar inte vill vara på isen" vilket jag personligen tolkar som att de åker på tacklingar vilket gör att de tappar lusten, bekväma som Lustor alltid är.
Men 0-0 är 0-0 och vad som helst kan hända i tredje perioden förstås, den vi väntar på nu eftersom det är paus.
Tretton minuter spelade av andra perioden och sammanfattningsvis är det Luleå som är bättre denna period, jämna skott i första, men 10-2 för Luleå i andra. Känns som att Lazus uppvisning i paus indikerade detta:-)
Zebrorna har varit bra, faktiskt, och inte hittat på några utvisningar vilket det inte funnits fog för. Bara dubbelutvisningar när det brottats lite: mycket bra!
Nu får faktiskt Luleå PP sedan en Lusta eventuellt fällt Pistol Pete, ev. "hjälpt" av att hemmapubliken förstås gör sitt för att förklara för zebrorna vad de ska göra.
Ja, vad fan - Anton Hedman frispelas av Schira, men helt naken, liksom tidigare Harju, lyckas han inte heller passera Jossehananon i Lustamålet.
Snart fyra min lirade av andra. Höjdhopparen tog ut 2x4=8 man efter minifighten. Luleå nyss en gyllene chans när Sweatt slog en cross rakt ned vid målet där Lagace står bakom Lasse Johansson och har halva målet öppet, men slår pucken tillbaka förbi andra stolpen.
Det som är bra med båda lagens försvarsspel är att de markerar och ansvarar för rätt gubbe, i stället för som man sett många lag ha spelare som bara står på hälar och tittar på puck och annat intressent. Åskådarbackar, reservpublik.
Dessutom en mycket juste match även om den delvis präglas av tufft men ärligt fysiskt spel av Luleå vilket gör Lustorna irriterade och lite häpet ofokuserade:-)
Satan i gatan - jag börjar undra om inte Sofos får rätt? Det jag sett av denna match är det absolut bästa Luleå presterat på länge!
Slut på första perioden 0-0, och efter hesa fredrik utbryter något sim inledningsvis mest ser ut som ett rallarslagsmål på G, men min tolkning är att Luleå tacklat på bra och Lustorna vill mopsa upp sig. Men det handlar om väsentligen 5 lustor mot 3-4 Luleåspelare och någon boxning utbryter inte riktigt utan snarare Lustor som i ryggen på lulespelare brottar sig fast.
Intervju i paus och lustan Lasu förklarar att det är en ganska avslagen match: det är ju en uppenbar lögn, det här är en av de häftigaste perioderna som spelats i SHL i år men det är väl hans sätt att hantera att Lustan nog är halvchockad över att Luleå står upp så bra. Harju intervjuades också och imponerade med ärlighet, höll med om att naturligtvis har alla tidigare möten och resultat mellan lagen betydelse och dessutom att man vill sätta sig i respekt inför ett möjligt möte redan i semifinal om en månad...
En ljugande spelare för ena laget, en ärlig från andra. Det känns som att Lustan signalerar bortförklaring redan nu. Ett svaghetstecken:-)
En jävla fart inledningsvis mellan Luleå och Köplustan! Och riktigt, riktigt bra spel.
Jag tycker att det är båda lagen som är riktigt duktiga och med en hockey som ser liknande ut. Fint och starkt anfallsspel med bra och snabba pass mellan fint samarbetande forwards. Dessutom följsamma och aktiva backar. Båda lagen - speciellt Köplustan med hög press. Känns som att Lustorna är 2-3 man på varje back som har puck i egen zon men snyggt, snabbt och exakt samarbetande passar man sig ur trycket. Båda lagen dessutom med starkt försvar centralt med följd att de puckar som splas fram till målchans väsentligen blir i form av skott utifrån men bra borttagna skymmare och inte utrymme för styrningar eller returer.
Luleå har haft ett skott i stolpen av Jaros medan Lustan slagit in ett mål från distans, men då först efter det att Figren synnerligen tydligt hade tyckt att det var en god idé att tackla omkull Lassi som var fälld till isen. Därför var det ledigt i övre delen av målet och lätt att måla, men höjdhopparen dömde bort det direkt.
Med det här spelt kunde vardera laget haft 2/3/4-0 mot ett random SHL.lag, typ Apan.
Laget i den kommande förlustmatchen mot Värsta Köplustan!
Forwards Johan Harju - Jonathan Granström - Peter Cehlarik Jacob Micflikier - Lucas Wallmark - Anton Hedman Toni Rajala - Jacob Lagacé - Bill Sweatt Karl Fabricius - Christopher Mastomäki - Johan Forsberg Emil Sylvegård
Backar Brendan Mikkelson - Craig Schira Jan Sandström - Jonathan Sigalet Ilari Melart - Christian Jaros Marcus Oskarsson
Målvakter Joel Lassinantti (Oscar Masiello)
Skomakare Fagervall blir således kvar vid sin läst och laget är oförändrat från tidigare med undantag för att Lennart Petrell saknas och Oskarsson är med som extraspelare.
{7827}: He he, jag skrattade gott medan jag läste din lagbok;-)
Jämrars så många lagar du låg inne med. Troligen är du h-j-umor-urist. Eller forskare.
Och jag håller tummarna för att mitt lag, med stöd av dina lagar, blir kvar som #3, medan Pungen dalar till #6; så finns chansen för oss att ta Pungen i kvart, Lustan i semi och få Apan i final:-)
Annars, det jag läste
"Du kan inte i förväg veta vilken sida av brödskivan du ska bre. Lagens om naturens perversitet"
fick mig att tänka på
"Smörgåslagen Sannolikheten för att smörgåsen som tappas ska falla med den smörade sidan nedåt är direkt proportionell mot mattans pris."
och
"Lönen är den enda företeelse som kan gå från futurum till imperfekt utan att passera presens. Snoddas lag om alltings förgänglighet"
erinrade om
"Savage's finansiella grundlag Utgifterna tenderar konsekvent att lokaliseras strax ovan inkomsterna oberoende av de sistnämndas storlek."
Sven.Savage: Nog finns det möjlighet för er att bli 3a? Jo, det finns ju fler lagar. Tex:
Allt går fel direkt. Thymes lag
Allting kommer dit man vill ha det, bara man väntar tillräckligt länge. Knutssons existenslag
Du kan inte i förväg veta vilken sida av brödskivan du ska bre. Lagens om naturens perversitet
Ju större de är, desto hårdare slår de. Perkins postlat
Om ett experiment fungerar, har något gått fel. Finagles första lag
Om ett fel uppdagas och rättas kommer det snart att visa sig att felet var korrekt från början. Scotts andra lag
Det spelar ingen roll vad det blir för resultat av experimentet, det finns alltid någon där som: (a) missförstår det. (b) fejkar det. eller (c) antar att det stöder sin egen teori. Finagles andra lag
Det är alltid lättare att få förlåtelse än tillåtelse. Stewarts lag om retroaktion
Det finns aldrig tid att göra det korrekt, men alltid tid att göra om det. Meskimens lag
Historien upprepar inte sig själv, det är endast historikerna som upprepar varandra. Första regeln i historia
Alla lagar är i grunden fel. Larkinssons lag
Logik är en systematisk metod för att komma fram till fel resultat med säkerhet. Manlys regel
Lönen är den enda företeelse som kan gå från futurum till imperfekt utan att passera presens. Snoddas lag om alltings förgänglighet
Första pannkakan blir aldrig bra. Adams första pannkakslag
Oavsett om du har mammas recept blir de aldrig likadana som originalen. Adams andra pannkakslag
Ingen är lika ful som sitt passfoto. Parsons lag om passfoton
Renlighet är omöjligt. O'Reillys kökslag
Om skon passar, är den ohyggligt ful. Golds lag
Den dagen du säljer din själ för någoting, är marknaden mättad. Masons första lag om synergism
Om du säger till din chef att du fick punktering för att du kom sent till jobbet, kommer du att få punktering nästa morgon. Cannons kommentar
Tandvärk uppstår först på lördagskvällen. Johnssons-Lairds lag
Du vet aldrig exakt hur många öl du drack igår. Heinekens osäkerhetsprincip
Och med tanke på premiären av nya säsongen av House of Cards: Makt korrumperar, absolut makt korrumperar absolut. Actions lag
Damlaget Har vunnit Riksserien och har god chans i slutspelet.
Herrlaget Regerande Europamästarna, förlorade bara i Europamästerskapet på avgörande straffar mot blivande klara vinnarna Köplustan.
Hade svåra problem i inledningen av serien att spela ihop laget med så många nya och dessutom med en halvskadad Lassi i mål. Det innebar att vi under de första 18 omgångarna hamnade rejält efter Lustan och Apan. Men därefter har vi under hela trettio omgångar varit det lag som tagit överlägset mest poäng i SHL och ligger nu på plats 3 - och faktum är att utan tappet mot Lustan och Apan under första 18 hade vi idag toppat serien!
Det kan man knappast kalla ett fiasko.
Även om vi för närvarande har problem att få laget att fungera; kanske vi faller några placeringar och kanske åker vi tidigt ur slutspelet som följd av det.
Men ser man till säsongen i stort måste man anse att damlaget och herrlaget levererat fantastiskt efter förutsättningarna och även om det skulle gå taskigt nu mot slutet, måste man vara antingen okunnig eller illvillig för att påstå att vi gjort fiasko.
{7827}: Härliga lag och lagar:-) Och håller med om i stort sett allt i din bedömning förutom tänkbar semifinalsmotståndare.
I kvartsfinal kommer ni ju att möta det lag som kommit 10, om det laget slår lag 7; annars blir det vinnaren i åttondelen mellan lag 8 och 9.
Med tanke på vilka lag som det kan handla om blir det med största sannolikhet det vinnande av lag 8 och 9.
Det mesta talar alltså för att ni får vinnaren mellan HV och Pölsan i kvartsfinal. Att ni skulle torska mot HV finns förstås inte på kartan. Många menar väl att även Pölsan spöar ni efter alla vinster mot dem, men där är jag långt ifrån säker. Om Bulan Boys får ihop laget har de farliga kvalitéer inklusive att det är möjligt att de kan eldas av en betydligt starkare vilja än ni kan mobilisera.
Men troligen går ni förstås till semifinal och får där möta det sämst placerade av de lag som är kvar. Vilket innebär att lag 2 och lag 3 slipper ni definitivt. Att ni skulle möta Pungen som du föreslår förutsätter ju att de INTE tagit tredjeplatsen, vilket jag tror att de gör. Men du kanske tror att Warulfven eller Djurgårn är starka nog att passera Pungen? För du tror väl inte att Luleå skulle bli kvar på plats 3? Jag må vara försiktigt pessimistisk anti-jinxade, men efter att ha sett Luleå spel - eller brist på sådant - senaste typ tio matcherna tror jag inte vi har chans till det.
Jag möter gärna Apan - ett slutspel utan Apmöte känns förfelat - men blir det av handlar det nog om semifinal; om vi klarar oss tid och blir det, som jag tror, Warulfven eller Djurgårn blir det mycket tufft för oss.
Sven.Savage: För egen del så anser jag att av de lag som förmodligen blir tänkbar motståndare i kvarten så är det Växjö som passar Ske sämst, men jmf med senaste två säsongerna så är jag inte lika orolig att möta dem. Nu är ju inte plats 7-10-kvartetten klar än, fast jag är ganska säker att Örebro, Hv och Brynäs är med där. Det verkar bli hård strid om sjätteplatsen för Färjestad, Djurgården och Växjö tror jag. Sen så blir det säkert Linköping i semi, igen, och skulle vi gå vidare så blir det Frölunda eller Lule i Final om ni lyckas ta er vidare. Men med det sagt så vill jag istället hänvisa till Greens diskussionslag: "Allt är möjligt om du inte har en aning om vad du pratar om". En annan lag som skulle kunna passa är även Liebermans lag: "Alla ljuger, men det spelar ingen roll eftersom ingen lyssnar".
I princip vill jag ju gärna se Luleå ta de poäng du föreslår. Men det innebär då att vi liksom Pungen har 92 pinnar inför sista matchen, och om vi då inte tar fler pinnar än Pungen kommer de att ta tredjeplatsen på bättre målskillnad.
Vilket innebär att vi blir fyra och då får möta lag 5 i tabellen. Den tabellen kommer i så fall att ha Ulfven tre pinnar före gårdarna inför sista matchen på Hovet, och det betyder att om DIF tar alla tre pinnar skulle de då kunna passera på bättre målskillnad. Men annars blir Ulfven femma och, som du vet...
Warulfven är Warulfven
Jag har nog inte sett något lag opassa Luleå så mycket som Ulfven gjort i år, när de kombinerar klassisk Ulfva-styrhockey med snabba kontringar. Möjligen då Lustan när de fått upp värsta farten ibland.
Nej. Det känns nog som att vilken lösning som helst är bättre än att få Ulfvarne till danspartner i kvarten.
Men dessutom är ju vi norrbottningar väl förtrogna med:
Murphy's första lag Allt, som kan gå åt helvete, går åt helvete.
O-Toole's kommentar till Murhy's första lag Murphy var optimist.
Murphy's andra lag Om något, som kan gå åt helvete, inte går åt helvete, kommer det, i ett senare skede att visa sig, att det varit mycket bättre om det gått åt helvete redan från början
Åtta dagar i mars, då de fyra avslutande SHL-omgångarna spelas, vilket i första hand handlar om att fastställa ordningen för lag 3-6 som därefter ska vila en vecka innan lag 3 möter lag 6 och lag 4 möter lag 5 i kvartsfinal.
Den kompletta serietabellen inför avgörandet visas i den bilagda figuren nedan.
Nu ska jag gissa hur det går och vad det får för konsekvens:
OMGÅNG 49
Inget lag har i år spelat ut Luleå som Lustan gjort i vissa matcher. De passar oss och i morgon kommer de att visa det igen. Övriga klunglag har väsentligen enkelt motstånd:
2016-03-01 Luleå HF - Frölunda HC 0-3 2016-03-01 Linköping HC - Örebro HK 3-0 2016-03-01 Djurgårdens IF - MODO Hockey 3-0 2016-03-01 Växjö Lakers HC - HV 71 3-0 2016-03-02 Färjestad BK - Rögle BK 3-0
Luleås flytvinster har nått vägs ände och HV bevisar det. Ulfven och Läjkers vinner mot lägre placerade lag, medan gårdarna och Pungen upprepar tidigare vinster mot topplagen som har intet att spela för.
2016-03-03 HV 71 - Luleå HF 3-0 2016-03-03 Frölunda HC - Linköping HC 0-3 2016-03-03 Skellefteå AIK - Djurgårdens IF 0-3 2016-03-03 MODO Hockey - Växjö Lakers HC 0-3 2016-03-04 Brynäs IF - Färjestad BK 0-3
Nu börjar det lukta fikon om våra chanser. Vi stal ju sportsligt orättvist 2p av gårdarna i lördags och nu tar de chansen att hämnas rejält. Övriga lag i kvintetten har kommit igång rejält och går fullt:
2016-03-05 Luleå HF - Djurgårdens IF 0-3 2016-03-05 Linköping HC - HV 71 3-0 2016-03-05 Färjestad BK - Brynäs IF 3-0 2016-03-05 Frölunda HC - Växjö Lakers HC 0-3
vilket innebär att inför sista omgången har vi följande tabell:
Kolla bara vilken rysare. Den avstår jag från att tippa.
2016-03-08 Växjö Lakers HC - Luleå HF 2016-03-08 Linköping HC - IF Malmö Redhawks 2016-03-08 Djurgårdens IF - Färjestad BK
Vi kan dock konstatera att vi med kniven mot strupen åker till Vida Arena där vi troligen måste ta alla tre poängen för att nå en sjätteplats med direktkvalificering till kvartsfinal. Antagligen räcker inte ens att ta två poäng för oss, eftersom Läjkrarna antagligen vid det laget hämtat in vår målskillnadsfördel på just nu +9 relativt Läjkers och konverterat den till >0 vilket är vad Läjkrarna kommer att behöva för att trycka kvar oss på plats 7, även om vi vinner sudd/straff i den vida arenan.
Så det börjar lukta en oviss bästa av tre-åttondelsfinal mot Öret, möjligen HV och - ryyyyysa - eventuellt eventuellt Pölsan.
Men om vi nu antar att megaflytet Allan inträffar och vi vinner och tar tre poäng mot Läjkers. I så fall blir vi #6 och har att möta #3 i kvartsfinal. Vilket lag blir det?
Det blir Pungen.
Om nu inte Malmö tar alla tre poängen mot Pungen, samtidigt som Ulfven tar alla tre poängen mot Djurgårn.
För i så fall blir det Warulfven-Luleå i kvartsfinal.
Och med tanke på det gamla Djungelordspråket att...
Warulfven är Warulfven
inser vi förstås att skulle vi trots allt ta tre poäng mot Läjkrarna, ja då får vi definitivt Ulfven i kvarten.
Huga!
Börjar undra om det inte är lika bra att acceptera fakta och låta oss torska även mot Läjkers, för att därefter få åttondel mot Öret och kvart mot Lustan samt Apan i semi som framtidsutsikter.
Det vete* fan om inte det är mindre dåligt än att få Warulfven i kvarten följt av Apan i semi som utsikt?
Den som har elever får se, som läraren sa.
Apropå sa. * man både läser och hör numera hur folk inleder meningar med orden "Jag vet i fan....".
Ungefär lika imponerande som att höra en med påstådd språklig utbildning, låt vara av Apsnitt, fråga en dalmas "Do jo priför svidisch år inglisch? Inglisch aj gäss?"
Mycket obehagligt för någon som kan tala ett korrekt språk att höra sådan gallimatias. Eftersom "vete" är en ålderdomlig verbform som egentligen inte används i det moderna förenklade språket och uttrycket "Det vete fan" ska uppfattas ungefär som att "Endast djävulen vet".
Och så över till hockey, efter att ha avfärdat aporna.
KHL-lagen fortsätter slutspelet om Gagarin Cup.
Jocke Lindström som kommer att sparkas från SKA efter säsongen fick ju et flytpoäng på pass i första matchen men har därefter kammat noll. Noll är också vad en annan ex-Apa ståtar med; Oscar Möller som med sitt AK Bars bara är en förlust från att direktförpassas ur slutspelet. Möller blir alltså pinsamt medveten om skillnaden från fjol, när Bars nådde ända fram till final. Men då hade de också en vakt från Luleå, en som blev bäste vakt i hela KHL under säsongen och satte ryskt slutspelsrekord för att hålla nollan.
Otur för Bars får de ju möta ett lag som, till skillnad från årets Bars, sett till att ha en spelare från Luleå i laget. Vi talar om Linus Omark som leder både poäng- och passningsligan i slutspelet om Gagarin Cup. Men då talar vi förstås kvalitet på en helt annan nivå för att inte säga dimension än den bästigaste i världen förekommande värdegrunnnnnden hos kvinnofientliga Apan.
För att ytterligare vidimera vad en utbildning i Luleå innebär länkar vi till alltid välinsatte enkelP på Hockeysverige som visar vad en österrikare som sökte sig till Luleå som 16-årig junis lärde sig, medan han kollade in the Övertorneå Connection i Elitserien:-)
Jag ser aldrig på vad jag skriver eftersom händerna producerar inläggen nästan undermedvetet medan jag mentalt är mer koncentrerad på annat; som regel läser jag inte heller vad jag lagt in.
Men nu gjorde jag det och fann att Hockeysnacket tydligen uppdaterats att självständigt och opåkallat "hjälpa" skribenten att uttrycka vad denne önskar, igen-kligen.
Sålunda ser jag att mitt skrivna "voterar" av snacket ändrats till "voterar" och så vidare. Se bara! Där hände det igen! Vomerar, snacket, VOMERAR! Jävligt irriterande! Ska det inte vara tillräckligt att man skriver något, måste man också korrekturläsa vad snacket fel-rättat?
Travesterande Thomas Thorild, född Jönsson, som med nämnda epos hade chans att lägga fram en lysande analys av de, som inte själva kunna skriva, men som i stället gödslar med destruktiv kritik över de som försöka. Men egentligen var det en illa dold attack på dåtidens mästare Johan Henric Kjellgren, för vilket bibliotekarie slask professor Thorild till slut fick sona när dåtidens intelligentia påvisade att allt Thorild skrivit helt enkelt var skit, producerat av en "tänkare" med alltför överdriven uppfattning om sin egen kompetens.
Kritik är i alla sammanhang en synnerligen viktig företeelse, och ett uppdrag för en fri press. Vilket helt kollapsat på senare tid eftersom "marknaden" funnit det lämpligt att lägga detta uppdrag - som kräver riktigt omfattande kunskap och erfarenhet - i händerna på PRAO-elever som själva inte kunna skriva ett begripligt språk, än mindre genomföra och presentera en vettig analys. Undra på det, eftersom deras väsentliga utbildning består av att rapportera vilken könsdel Big Brother-Berta eller Farmen-Valfrid nu tatuerat och visat upp offentligt stående på en bardisk, pissande i en sejdel öl, följt av att Baren-Nisse eller Robinson-Agda modigt dricker upp densamma.
Men "en kritik över kritiker" är en alltför bra titel för att slarvas bort och därför kommer jag nu att återanvända den i syfte att beskriva de begåvade tänkare som på Apsidan på Hockeysnacket koncentrerar sig på att hata Luleå Hockey.
Ja, så är det. Jag har ibland skummat igenom det vedervärdiga alster som nämnda sida är, vanligen eftersom jag behöver skratta. Och då upptäcker jag hur de därefter omedelbart får någon sorts mental kollaps av att konstatera att JAG sett vad de skrivit. Ojoj, vad gör man med sådana "tänkare".
Till att börja med är det förstås svårt att behandla dem som enskilda individer med tanke på att Ulf-Ture från Piteå har ett curriculum vitae av att registrera sig under en massa olika namn, vanligen för att applådera sina egna vedervärdiga och oönskade inlägg. Så med nämnda faktum åsidosatt analyserar jag dem nedan under de signaturer de för närvarande använder, som om de vore olika personer.
JÅDA
Det här är ju Ulf-Ture själv. Det har vi stöd för genom oomkullrunkeliga fakta i form av att handstilen när Yoda, under någon av sina mångtaliga signaturer, skriver på hockeysidor är helt densamma som Ulf-Ture använder när han på Aftontrasan, Norran eller Luleåsidorna lägger in hatattacker på Luleå Hockey.
Den bild som Yoda presenterar är att Apan är bästigast på allt och Luleå är sämst. Skulle någon företrädare eller supporter för en annan klubb än Luleå försvara Luleå och ifrågasätta Yoda blir även den och den klubb den håller på sämst.
Och det är hela saken.
Yoda uppfattar sig själv så "kunnig" att han inte ens behöver se matcherna för att veta exakt vad som utspelats. Han "vet" ju redan i förväg att Apan varit, är och alltid kommer att vara bästigast så det är enkelt för honom att "veta" hur hockeyn sett ut. Motståndarna - och i synnerhet om det gäller Luleå - har alltid varit, är och kommer alltid att vara sämst. Dåliga spelare, tränare och ledare, dålig hockey, dåliga supportrar: har så alltid varit. Kommer så alltid att vara.
Det är grundtema för allt Yoda "producerar". Skiter alla i honom sitter han på det sättet och lägger in samma dravel gång på gång på gång. Men som det troll han är vill han väcka irritation och sabotera hockeydiskussionen för andra. Så han kliver gärna, synnerligen oombedd, in i diskussioner där han bara behöver en halv mening för att komma in på sitt huvudtema. Typ några Pölsasupportrar diskuterar lagets spel och planer, vilket stimulerar trollet Ulf-Ture till att hoppa in med ungefär: "Ja, det går dåligt för er nu, och det beror ju på att ni köper avskrapat från Luleå, denna klubb, som alltid bara levererat oduglingar, hockeyförstörare, huvudjägare och ondingar i största allmänhet. Och med en inköpt tränare från nämnda klubb får ni naturligtvis också ett jävla skitlag."
Ja, så är "diskussionen" i gång, och trollet kan knäppa upp byxorna för att njutningsfullt ta del av vad han ställt till med.
Försöker de, som svarar trollet, lyfta fram fakta som talar emot trollets illvilliga, förolämpande inlägg; ja då får han ytterligare näring och börjar komplettera svaren med allsköns skitsnack om den som inte "tycker" som han. Som alla förstår kan han ju inte argumentera för att försvara sitt skitsnack med fakta, men pressar på för att driva över "diskussionen" till bara ett staplande av skit och får han svar, når han sitt Nirvana med vänsterhanden ivrigt upptagen på tangentbordet - med sex fingrar framhackande "bitring" "tiomiljoner spermier i analen" och annat hockeyrelaterat - högerhanden detsamma i byxan medan han med hjälp av sugrör tömmer den tragiska lådan med billigt rödtjut.
Ett troll, en klen ursäkt för en människa och ett tragiskt livsöde.
BARBROR FARBRO
Här har vi Ulf-Tures side-kick, möjligen han själv. Barbrud kännetecknas av att han stod riktigt långt bak i kön när vår herre delade ut hjärnor med följd att de mänskliga, normalutvecklade tagit slut för länge sedan när Barbrud äntligen nådde fram för att motta sin tilldelning.
Under åratal tillförde Barbrud intet annat än meningslösa, tomma och i grunden sorgliga inlägg av typen "Hurra Jåda! Fantastiskt! Jåda för Nobelpriset!" när Jåda lagt in någon skit.
Senaste året har Barbrud fått för sig att han själv kan skriva och genom intensiva insatser med ordboken och ordbehandlarens rättstavningsfunktion konstruerar han sina "inlägg", tragiskt karakteriserade genom avsaknad av mellanslag efter komma, en fruktansvärd misshandel av det svenska språket som vore det direktöversatt från en obegriplig dialekt på södra Borneo med hjälp av en ordbok, som en manual för en extra billig DVD-spelare. Denna språkliga nivå innebär förstås att betraktaren redan där inser att här har vi en "skribent" som är "lite eljest" och när man sedan kommer till innehållet förstår man att genom ett ödets nyck har denna skribent olyckligtvis utvecklat en fistelförbindelse från nedre delen av tjocktarmen direkt in i centrala nervsystemet och konsekvensen blir förstås att det som manifesteras i inläggen är en lång tirad av fekalier. Barbrud, som troligen har en koprofag läggning, läser det han sänt in och slickar sig om munnen. Där fick dom! tänker Barbrud och hoppas få vederbörligen beröm av trollet Jåda, när han "producerat" 10 rader varav de första 4-5 orden skenbart antyder att här ska det handla om hockey innan han verbalt voterar över nätet med ett ordförråd som får betraktaren att tänka på en ytterst störd treåring i sandlådan under påverkan av ett mentalt sammanbrott.
EXTRA
Till skillnad från ovanstående debattörer synes EXTRA faktiskt vara intresserad av hockey. Under en tid trodde han att avsikten med sidan var att kasta skit på Luleå och hängde på Jåda och Barbrud men så småningom tycks han ha insett vilken meningslös skit de båda förorenar nätet med och verkar nu ha ambitionen att tala hockey på apsidan, vilket naturligtvis är en svår för att inte säga omöjlig uppgift.
SOFOS
Ytterligare en som synes i första hand vara intresserad av hockey, och som försökt tillföra hockey till apsidan; en nästan paradoxal och mot naturen strävande målsättning. Sofos har emellanåt "hjälpt till" att ansluta till huvudämnena på sidan genom att komplettera med normalgnabb mellan två närliggande hockeyklubbar, men det faller förstås relativt platt till marken på sidan som domineras av dårarnas kaskader av avskräde. Sofos har dock väsentligen lyckats undkomma de attacker i form av "överlöpare", "skvallerbytta", "landsförrädare" som Jåda och Barbrud gärna öser över de som vill tala hockey.
ÖVRIGA
Finns de? Har senaste året sett ett tiotal supportrar till Skellefteå AIK som delta på sidan men de flesta ger omedelbart upp, sedan de insett vilket inferno av mänskligt ilande som där spelas upp.
Snacket om Jake Allen i Blues är att han inte höll i slutspelet i år. Blues har ju fått vanan att elimineras snabbt och någon ska man skylla på.
Kollat igenom hans stats och tydligen droppade han 1% från serie till slutspel i fjol men kollar man igenom hans karriär har han vanligen från serie till slutspel tappat 3-5%! Lite konstigt detta. Däremot har han stadigt gått bättre i serierna år efter år.
2007-08 St. John's Fog Devils QMJHL30 3.14 .901 | Playoffs4 3.74 .855
Vilket av följande alternativ bör en klubb i SHL helst undvika?
Att försöka lura till sig andra klubbars talanger genom att i lönndom kontakta pojkar ända ned i 12-13-årsåldern?
37% (21)
Att offentliggöra information som i efterhand visar sig vara falsk och att klubben mycket väl visste om det när lögnerna spreds?
26% (15)
Att utse en lagkapten som offentligt proklamerat att han fuskar och gång efter annan visas bryta mot regler och stängas av?
21% (12)
Att vägra gratulera en vinnande motståndare och bara skylla förluster på domarna, tur eller att ens eget lag är "nedtränade" eller inte riktigt "ville vinna"?
För oss själva var ju potentiella motståndare i kvarten Pungarne, Läjkrarna, Gårdarna, Lustorna eller Ulfvarne - och eftersom jag tror att vi har bättre chans mot de fyra andra lagen ser jag ju helst att vi slipper Ulfven.
I detta nu ser det ju ut som - skulle resultaten stå sig - som att vi ligger för plats 3-4 och har avgörandet i egna händer, även om vi t o m kan doppa till plats fem också. Ulfven kan ju bli 4-6 vilket om det vill sig illa samtliga leder till att Luleå-Ulfven möts i kvart. Däremot slipper vi mötas, om Ulfven tar plats 7, så....kan ni inte nöja er med den platsen? Genom att torska idag och på tisdag?